Zdravotnícke noviny

Analýzy

Pôrody cisárskym rezom u nás pribúdajú

8. apríl 2014 - Slovenské pôrodnice vykazujú nadpriemerne vysoké čísla aj vo frekvencii epiziotómií.

Počet pôrodov cisárskym rezom celosvetovo narastá, ani Slovensko nie je výnimkou. Do červených alarmujúcich čísel, teda nad hranicu 30 percent sa v cisárskych rezoch vyšplhalo u nás až 16 pôrodníc.

Rekordérom sa stala pôrodnica v Nových Zámkoch, ktorá dosiahla takmer 53 percent. Aj to ukázal prieskum hodnotenia kvality pôrodníc Health Policy Institute (HPI) a portálu rodinka.sk – Sprievodca pôrodnicami 2013.

„Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) uvádza, že by sme mali mať 15 percent cisárskych rezov, ak ich je viac, predstavujú riziko pre plod i pre matku. Pod hladinou18,67 percenta, ktorú určili naši experti, sa nachádza iba sedem pôrodníc,“ vysvetlila spoluautorka projektu MUDr. Silvia Hnilicová.

Najnižší počet cisárskych rezov mali v pôrodniciach v Kežmarku, v Trenčíne a v Žiari nad Hronom.

Strach z pôrodu

Ako uviedol primár rakúskej pôrodnice Landesklinikum Hainburg Dr. Gottfried Gamperl, rovnaká situácia je i v Rakúsku. „Pôrody cisárskym rezom stúpajú všade. Ide o problém súčasného civilizovaného sveta,“ spresnil.

Podľa neho pôrody cisárskym rezom narastajú i preto, že rodičky sú presvedčené o dobrom pôrode. „Aj v Rakúsku sa stretávame s tým, že si rodičky žiadajú cisársky rez, pretože majú napríklad strach z pôrodu,“ priblížil.

Ako dodal, primár, ošetrujúci lekár a dve pôrodné asistentky sa vtedy s budúcou mamičkou vážne porozprávajú a vysvetlia jej, „prečo je pre dieťa lepšie prísť na svet klasickým vaginálnym pôrodom“.

Väčšinou sa im podľa neho podarí ich presvedčiť, aby nepodstupovali pôrod cisárskym rezom, ak nie je naozaj nevyhnutný. Asi 20 percent všetkých pôrodov hainburskej kliniky tvoria pôrody Sloveniek.


Zdroj: HPI, rodinka.sk
 

Dôležitá je komunikácia

Slová rakúskeho primára potvrdila i spoluautorka hodnotenia, klinická psychologička a profesionálna dula Mgr. Hana Celušáková: „Stúpanie počtu sekcií predstavuje samostatný problém, ktorý zahŕňa jednak medicínske príčiny nárastu, ale i psychickú motiváciu. Môžu odzrkadľovať i to, ako je v populácii nastavený strach z pôrodu.“

Doplnila, že niektoré ženy volia cisársky rez práve zo strachu z pôrodu, z pôrodných bolestí a tiež z obáv, či pôrod zvládnu, či budú ony a bábätko v poriadku, ako to v pôrodnici bude prebiehať, s akým prístupom sa stretnú.

„Aj to by sme mohli teda brať ako jeden z ukazovateľov, že služby v pôrodniciach treba zlepšovať, aby sa ženy nebáli rodiť prirodzeným spôsobom a boli v ňom podporované aj personálom,“ zhrnula.

Ako informoval primár víťaznej Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín MUDr. Peter Kaščák, vlani vykonali 16 percent cisárskych rezov.

„Často sa nás pýtajú, či je to málo alebo veľa. Z môjho pohľadu je cisárskych rezov v našej nemocnici toľko, koľko je potrebných. Nad každou indikáciou sa zamýšľame, či je rez nutný alebo nie,“ povedal.

Prezradil, že aj u nich sa stretávajú so žiadosťami o cisársky rez, ktorý pramení práve z obavy rodičky. Doplnil, že ich strach dokážu rozptýliť ľudským prístupom a vytvorením dôvery v bezpečnosť pôrodu.

Slovenské pôrodnice vykazujú nadpriemerne vysoké čísla aj vo frekvencii epiziotómií – nástrihov hrádze.

„Na svete, po zverejnení randomizovaných štúdií, ktoré nepotvrdili účinnosť ich rutinného používania, sa odstúpilo od týchto zákrokov. Podľa odporúčaní SZO by frekvencia nemala prekročiť desať percent epiziotómií,“ zdôraznila S. Hnilicová.

Nastrihnutia hrádze sa u nás podľa výsledkov prieskumu vykonávajú v priemere pri takmer 60 percentách pôrodov.

Do tretieho ročníka hodnotenia kvality našich pôrodníc sa zapojilo 50 z 54 pôrodníc. Na portáli www.sprievodcapôrodnicami.sk vlani hlasovalo až 2 149 mamičiek.

Sekcia: Analýzy Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 378