Zdravotnícke noviny

Analýzy

Ohrozil verdikt aj nemocničných lekárov?

27. jún 2013 - Ministerstvo zdravotníctva je pripravené rokovať o odmeňovaní zdravotníkov.

Člen parlamentného zdravotníckeho výboru MUDr. Viliam Novotný (SDKÚ-DS) pripomenul, že lekárski odborári na jeseň 2011 „neváhali zneužiť pacientov ako rukojemníkov v boji o zvyšovanie platov, parlament im pod tlakom ostrého štrajku schválil zvýšenie platov, ale SDKÚ-DS za tento zákon nehlasovala“.

Nepoužili živé štíty

Sestry pripravili petíciu, priniesli ju do parlamentu, komora mala otvorené dvere k premiérke Ivete Radičovej. „Výsledkom bol návrh zákona, ktorý podporilo 141 poslancov. Zvýšenie platov prebehlo bez čo i len úvahy o používaní pacientov ako živých štítov“, zdôraznil V. Novotný. Na zvýšenie platov bola v rozpočte rezerva 50 mil. eur, ktorá išla do zvýšených zmlúv poskytovateľom. „Ústavný súd účinnosť zákona pozastavil vlani v júli, vyššie mzdy sestry dodnes nedostávajú. U koho teda skončilo 50 miliónov eur“, spýtal sa opozičný poslanec. Rok sa podľa neho ministerka zdravotníctva vyhovára, že nemôže konať, lebo čaká na rozhodnutie ústavného súdu. „Už to neplatí. Smer-SD pred voľbami podporoval sestry, malo by to platiť aj po voľbách. Je čas, aby urýchlene pripravila riešenie pre sestry, ktoré zarábajú nezriedka 300 - 400 eur a to majú vysokoškolské vzdelanie a špecializačné štúdium“, konštatoval V. Novotný.

V štátnych platy majú

Aj podľa bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), za ktorého pôsobenia zákon 62/2012 pripravili a prijali si sestry a pôrodné asistentky vyššie platy aj napriek verdiktu ústavného súdu zaslúžia. „Sestry si zaslúžia vyššie platy, je dôležité hľadať zákonnú formu, ako im to umožniť. Verím, že takýto návrh ministerstvo opätovne podá a podporím ho“, uviedol I. Uhliarik. Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom hovorkyne Zuzany Čižmárikovej avizovalo, že „určite o tejto téme budeme rokovať so sestrami a so všetkými zúčastnenými. Ale treba povedať, že stanovisko ústavného súd je záväzné a plne ho rešpektujeme“. Rezort ale pripomenul, že platy sestier v štátnych nemocniciach sa po nadobudnutí účinnosti zákona 62/2012 primerane upravili a dnes sa už vyplácajú nie na základe pozastaveného zákona, ale na základe vyrokovaných zmlúv, ktoré sú platné a kde je zvýšenie premietnuté.

Lekári – náš zákon je iný

V. Novotný tiež kritizoval argument, že sesterský zákon je diskriminačný. „Vraj nie je možné zákonom určovať jednej profesii plat - a čo sudcovia, prokurátori, poslanci? A čo lekári, veď majú zákonom určenú výšku mzdy“, povedal poslanec, ktorý sa zamýšľal, či nie je diskriminačný aj zákon upravujúci platy lekárov. Podľa právnika združenia JUDr. Antona Chromíka, PhD., „je medzi oboma normami viacero odlišných faktorov“. Prezidenta ANS MUDr. Mariána Petka, MPH., verdikt neprekvapil. „Už v novembri 2011 sme predpokladali, že zákon nie je v súlade s ústavou“. Podľa neho však aj zákon o mzdách lekárov je protiústavný. Asociácia od minulého leta zvažovala, že v tomto zmysle podá podnet na generálnu prokuratúru, nakoniec sa však k tomu neodhodlala. „Taká možnosť tu stále je, hlasovali sme dvakrát, pri poslednom hlasovaní chýbali dva hlasy“, dodal M. Petko, ktorý nevylúčil, že po verdikte ÚS SR to nakoniec napadnú, najmä ak nebudú mať nemocnice peniaze na zvýšenie platov lekárov, schválené parlamentom. 

Súvisiace články – Ústavní sudcovia sestrám stopli platy
 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 206