Zdravotnícke noviny

Analýzy

Novinky v liečbe za rok 2014

8. január 2015 - Výroba vakcín proti rakovine či HIV, unikátne operácie, ktoré postavili pacientov na nohy či vytvorenie umelých orgánov. Aj také boli úspechy vo svete medicíny v roku 2014.

Aj v tomto roku sa nielen svetoví, ale aj naši lekári a vedci významne pochlapili.

Prinášame vám prehľad niektorých z najnovších pokrokov v medicíne za tento rok.

Českí vedci sú o krok bližšie k vakcíne proti rakovine

Pražskí vedci vyvinuli vakcínu, ktorá dokáže zastaviť množenie rakovinových buniek. Zatiaľ iba u myší. Využili pri tom princíp imunoterapie.

Vakcína sa skladá z plazmidov a tzv. chimérických génov, pomocou ktorých útočia nie iba na nádorové, ale aj okolité bunky, ktoré nádorové bujnenie podporujú. Imunizácia proti týmto antigénom prinúti podľa vedcov organizmus, aby sám proti nim vyvinul potrebnú imunitnú odpoveď.

Použitý spôsob imunoterapie je postavený na princípe zvýšenia aktivity cytotoxických lymfocytov, ktoré rozpoznajú určité proteíny na nádorových bunkách.

 Črevné choroby by mali liečiť červy

Červy a prvoky majú už čoskoro zohrať nezastupiteľnú úlohu v živote pacientov s črevnými ochoreniami.

Crohnova choroba a iné zápalové ochorenia čriev by sa v budúcnosti mohli liečiť práve pomocou vybraných prvokov a červov. Vedci z českobudějovického Parazitologického ústavu Akadémie vied ČR plánujú vyvinúť metódu, ktorá by sa mohla stať bežne využívanou liečbou.

Vedci určili mutáciu ochorenia sietnice

Tím vedcov z Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR popísal génovú mutáciu, ktorá spôsobuje ochorenie retinitis pigmentosa (teda dedičnú dystrofiu sietnice spôsobenú stratou fotoreceptorov). Hoci podľa vedcov ide o pomerne časté ochorenie, tvrdia, že zatiaľ neexistuje účinný spôsob liečby.

Českí vedci študovali mutácie v jednom z dôležitých génov známom ako SNRNP200. Proteín BRR2, ktorý je týmto génom kódovaný, je podľa odborníkov akýsi „bunkový krajčír“. Pomáha presne nastrihať gény, ako keď sa strihá látka na šaty.

Vedci prišli na to, že mutovaný BRR2 je ešte usilovnejší a niektoré „šaty“ dokáže nastrihať rýchlejšie ako jeho nemutovaný kolega. Aj u nás sme identifikovali gén a jeho poškodenia, vedúce k jednej z foriem retinitis pigmentosa.

 Vedci vypestovali sval podobný reálnemu

Britským vedcom sa podaril významný krok v napredovaní tkanivového inžinierstva. Vypestovali v laboratóriu sval, ktorý nielen vyzerá a funguje ako skutočný, ale sa aj vyznačuje samoliečebnými schopnosťami.

Vedci veria, že umelo vytvorený sval by mohol v budúcnosti zachraňovať ľudského životy, pomáhať pri rôznych poškodeniach a zraneniach organizmu. Prvýkrát sa podarilo vytvoriť umelý sval, ktorý sa sťahuje tak silno ako kostrový sval u novorodencov. Zatiaľ však bol testovaný iba na myšiach.

Transplantológovia rozdelili jednu pečeň dvom deťom

Pražský IKEM si pripísal prvenstvo v tzv. split pečene. Chirurgovia Transplantcentra zachránili dvoch detských pacientov naraz, rozdelili medzi nich metódou splitu jednu pečeň.

Transplantovaná pečeň začala okamžite fungovať. Ako uviedli českí odborníci, špeciálnou operačnou technikou zvanou split, treba rozdeliť pečeň od mŕtveho darcu na dve časti, dvaja chirurgovia so svojimi tímami potom súčasne operujú dvoch príjemcov, v tomto prípade dve deti.

Poškodené medzistavcové platničky rieši bardejovská nemocnica miniinvazívne

Bardejovská nemocnica ako prvá na Slovensku využila metódu Disc-FX, ktorá rieši problém poškodených medzistavcových platničiek.

Na odhalenie zdroja bolesti lekár zavedie do platničky ihlu a pomocou špeciálnej techniky potvrdí, či je poškodená. Ak áno, zníži v nej tlak tak, že odstráni časť chorej platničky a následne „zalepí“ jej vnútornú gélovú časť, aby nevytekala a nespôsobovala problémy.

Na záver dochádza k zničeniu drobných nervov, ktoré zapríčiňujú bolesť v samotnej platničke, a to hlavne v jej zadnej časti, kde „zlé“ nervy vrastajú počas relatívne dlhodobého procesu, keď sa zdravá platnička mení na chorú. Ide o miniinvazívny zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne.

Vyvinuli tričko varujúce pred rakovinou. Pomohli i Slováci

Vedci z Technickej univerzity v Liberci vynašli tričko, ktoré by nás malo v budúcnosti ochrániť pred rakovinou kože, prehriatím organizmu či toxickými látkami.

Unikátna smart (inteligentná) textília mení svoju farbu v závislosti od tepla či svetla. Podľa vedcov sú tieto tzv. „chameleónové“ textílie schopné reagovať na vonkajšie podmienky vďaka funkčným farbivám. Predstavujú tak novú generáciu inteligentného oblečenia. Na výskume sa podieľala i Slovenská technická univerzita v Bratislave.

 Nová liečba nádorov hlavy

Českí vedci patentovali nový spôsob biologickej liečby zhubného dlaždicového karcinómu hlavy a krku. Objavili nové mechanizmy ovplyvňujúce rast týchto druhov nádorov.

Cesta od vynálezu lieku po jeho zavedenie do bežnej praxe je veľmi dlhá a tŕnistá. Vedci prišli i na to, ktoré gény sa podieľajú na výmene informácií, akomsi rozhovore medzi fibroblastmi a nádorovými bunkami.

Nová nádej pre diabetikov. Umelá slinivka brušná

Francúzski vedci prichádzajú s objavom, vďaka ktorému by si diabetici už nemuseli pichať inzulín. Vyvinuli totiž novú slinivku brušnú.

Ide o tenučkú polymérovú doštičku, o niečo väčšiu ako cédečko. Implantovaná do brucha by mohla podľa vedcov zmeniť život miliónom diabetikov závislým od inzulínu. Umelá slinivka brušná s biologickými prvkami, ktorú vyvinuli francúzski vedci má byť po prvý raz testovaná na človeku začiatkom roka 2016.

Ruskí vedci majú vakcínu proti HIV

Vedci z Petrohradu oznámili, že vstupujú do ďalšej fázy klinických štúdií vakcíny proti HIV. Ak budú testy úspešné, o tri roky bude možné hovoriť o potenciálne hotovom preparáte, ktorý vyvinuli na báze DNA (tzv. DNA-4-vakcína).

Pomôžu probiotiká liečiť nádory?

Ústav experimentálnej medicíny LF UPJŠ v Košiciach pracuje na koncepte tzv. potenciovaných probiotík, teda kombinovaného účinku probiotických mikroorganizmov s prebiotikami a naturálnymi bioaktívnymi látkami, ako sú rastlinné extrakty a polynenasýtené mastné kyseliny.

Poznatky získané v rámci riešenia výskumných projektov sa využívajú na vývoj prípravkov, ktorých aplikácia zefektívni prevenciu aj terapiu srdcovo-cievnych a nádorových ochorení.

Významne sme pokročili pri odhaľovaní srdcových arytmií

Spoločný výskum Slovenskej akadémie vied a univerzity v Cardiffe viedol k tomu, že vedci sú bližšie k pochopeniu srdcových arytmií. Medzinárodnému tímu sa podarilo určiť štruktúru počiatočného úseku ľudskej bielkoviny – ryanodínového receptora (RyR2), ktorého poruchy vyvolávajú nebezpečné srdcové ochorenia.

Medzinárodnému tímu sa ako prvému podarilo určiť štruktúru počiatočnej časti ľudskej bielkoviny – RyR2. To umožňuje vyhodnotiť štruktúrne zmeny v prípade, keď je táto počiatočná časť poškodená mutáciami (zmenami aminokyselín), ktoré spôsobujú arytmie.

Sekcia: Analýzy Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 463