Zdravotnícke noviny

Analýzy

Na trhu chýbajú kvôli reexportu ďalšie lieky

9. september 2013 - Niektoré krajiny majú zo zákona tretinu liekov na trhu z reimportov, aby ušetrili.  

Po niekoľkých mesiacoch sa na Slovensku opäť opakuje situácia, že pacienti sa nedostanú k niektorým potrebným liekov a musia ich, často aj tak neúspešne, zháňať od lekárne k lekárni. Zákon 362/2011 o liekoch pacientom garantuje, že lekáreň musí pre neho liek mať, ak nie je momentálne, do 24 hodín. Realita je taká, že pacient na liek čaká aj týždeň, dva i viac, zodpovední lekárnici obvolávajú v záujme pacientov farmafirmy či kolegov v iných lekárňach a prosia ich o dodanie liekov. V mnohých, predovšetkým vo verejných lekárňach, údajne až v polovici, však skupujú vybrané druhy lieky distribučné firmy a reexportujú ich do zahraničia. Ak je u nás nákupná cena lieku 1 000 eur a v Nemecku 1 600 eur, distribučka má na jeho vývoze zisk 600 eur. Najčastejšie sa lieky vyvážajú do Nemecka, Česka, či krajín Škandinávie.

Pripravuje sa ďalší zákaz

V máji a júli ŠÚKL prvýkrát v histórii zakázal vývoz štyroch liekov, v súčasnosti pripravuje zákaz ďalších piatich liekov. Ako uviedla Ing. Janka Rajnohová „štátny ústav identifikoval ďalšie lieky, pri ktorých prevyšuje počet liekov, plánovaných na vývoz nad počtom liekov dovezených na Slovensko, čím by mohla byť ohrozená dostupnosť lieku pre slovenských pacientov“. Definitívne rozhodnutie o prípadnom zákaze vývozu týchto liekov ešte nepadlo, ale podľa našich informácií ide o lieky z rôznych indikačných skupín - antipsychotikum, antibiotikum, antiepileptikum a antikagulans. Inak, podnetom na konanie sú pre ŠÚKL aj oznámenia občanov, ktorí sa s nedostatkom konkrétneho lieku stretávajú v lekárňach.

ŠÚKL momentálne komunikuje aj s hlavnými odborníkmi pre príslušné terapeutické oblasti a prípadné rozhodnutia o nepovolení vývozu zverejní po nadobudnutí ich právoplatnosti. Okrem odborníkov ŠUKL oslovuje v takých prípadoch aj držiteľov registračného rozhodnutia, ktorého sa zákaz bude týkať. O problematike reexportov už rokovali zástupcovia spoločnosti Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností, Asociácie generických výrobcov GENAS a Asociácie dodávateľov liekov na ministerstve a opäť sa stretnú na jeseň, aby zhodnotili vývozy liekov a, ak to bude potrebné, spoločne hľadali ďalšie riešenia a postupy.

Distribučky vykupujú lekárne

Podľa Slovenskej lekárnickej komory je za týmito problémami zvyšujúci sa reexport liekov do zahraničia, na čo komora upozorňovala už pred viac ako rokom. Vtedajšie vedenie ministerstva zdravotníctva však uviedlo, že „informácie o vysokom reexporte liekov zo Slovenska považujeme za nepodložené a neopodstatnené“.

Lieky distribučným spoločnostiam predáva podľa informácií komory približne polovica lekární. Reexport sa týka minimálne dvadsiatky finančne pomerne náročných liekov napríklad na liečbu onkologických, psychiatrických či neurologických ochorení, na choroby zrážanlivosti krvi, astmu, či epilepsiu, teda pomerne závažných ochorení, pri ktorých by pacienti nemali pravidelnú liečbu prerušovať a za ktoré nie je iná náhrada. Podľa prezidenta SLeK PharmDr. Tibora Czuľbu je „veľmi smutné, že jedná sa hlavne o onkologiká. Niekedy aj mne trvá až tri týždne, kým sa vôbec k lieku, potrebnému pre pacienta dostanem alebo nedostanem“.

Tristomilónový biznis

Podľa odhadov odborníkov trh s liekmi predstavuje na Slovensku asi jednu miliardu eur ročne a reexporty tvoria zhruba 30 percent! Vývoz liekov sa zvyšoval ešte v časoch ministrovania Ivana Uhliarika, podľa ktorého však k reexportu môže dochádzať len sporadicky. „Bohužiaľ, k tejto situácii došlo po tom, ako minister Ivan Uhliarik zmenil zákony, problém trvá, odkedy máme ceny jedny z najnižších v Európe, takže to zasahuje to aj do bývalej vlády, kedy to začalo a pokračuje dodnes“, myslí si T. Czuľba. Zlé jazyky vtedy hovorili, že minister legislatívou vyšiel v ústrety aj firmám Euro Medius a Farmedix svojej manželky Ing. Gabriely Uhliarikovej v Skalici, čo však I. Uhliarik vždy popieral. Už vlani začiatkom roka viacerým nemocniciam chýbali zásoby cytostatík na chemoterapiu, čo bola podľa I. Uhliarika chyba manažmentov nemocníc a lekárov a nie vina reexportov. Rezort nechcel zaviesť mechanizmus na kontrolu vývozov liekov s tým, že by išlo o porušenie zmluvy o fungovaní EÚ, ktorá rieši aj problematiku voľného pohybu tovaru.

Sekcia: Analýzy Autor: Branislav Janík, redaktor ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 349