Zdravotnícke noviny

Analýzy

LSPP – Nekonečný príbeh

7. marec 2013 - Jedným z nikdy nekončiacich príbehov zdravotníctva je aj (ne)riešenie problémov lekárskej služby prvej pomoci, ktoré sa začali v praxi prejavovať po schválení povinnosti praktických lekárov slúžiť na pohotovostiach pred šiestimi rokmi.

Presadil to cez pozmeňovací návrh vtedajší poslanec Ján Zvonár (Smer-SD) v roku 2007, aby bola zabezpečená nepretržitá všeobecná ambulantná starostlivosť a špecializovaná zubnolekárska starostlivosť. Súčasná vláda sa v programe zaviazala, že navrhne doriešiť problematiku LSPP.

Riešenie sa ťahá šiesty rok

Predkladali sme a stále predkladáme každému vedeniu rezortu návrhy riešení hneď od začiatku platnosti povinnosti slúžiť LSPP, no zatiaľ s nulovou úspešnosťou,“ konštatuje prezident Asociácie súkromných lekárov SR MUDr. Ladislav Pázstor, MSc. Problémom pohotovostí sa venoval minister Richard Raši, člen parlamentného zdravotníckeho výboru Jozef Valocký počas prvej vlády Roberta Fica, ministerská analýza LSPP z apríla 2009 i minister Ivan Uhliarik a horúci zemiak má momentálne Zuzana Zvolenská. „Pýtame sa všetkých kompetentných, kto sa konečne stane Jozefom II. dneška, kto oslobodí všeobecných lekárov z nevoľníctva, aké v kultúrnej Európe nemá obdoby“, kladie roky rovnakú otázku L. Pásztor. Odpoveď je stále v nedohľadne. Podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru R. Rašiho (Smer-SD) „iniciátorom riešenia problémov LSPP musí byť ministerstvo zdravotníctva.

Nepretržitá pohotovosť, ale...

Navrhovali sme, aby pohotovosť pracovala do 22. hodiny, potom by zdravotnú starostlivosť zabezpečili urgentné príjmy, zdravotná záchranná služba,“ spomína I. Uhliarik (KDH). Bola to dohoda vládnej koalície krátko pred predčasnými voľbami, podľa exministra sa dohodli aj s ASL SR a so Slovenskou lekárskou komorou, ale na realizáciu už vláda Ivety Radičovej nemala čas. Podľa Viliama Novotného (SDKÚ-DS) by pohotovosť mala byť nepretržitá, ale zrejme skôr formou mobilnej LSPP, teda „lekára v aute s kufríkom“. Ako dodáva, „mohol by byť doma na mobile, čo by bolo efektívnejšie, ako prevádzkovať v noci zariadenie, kde sa svieti, kúri, kde je čakáreň, ale ktorého vybavenie je zvyčajne mizerné a v noci ošetrí dvoch, troch pacientov“.

Pomohla až petícia

Predseda Asociácie poskytovateľov LSSP SR MUDr. Jozef Vančo, podľa ktorého názorové rozdiely medzi ASL SR a poskytovateľmi LSPP nie sú rozdielne, ale „opačné“, pripomína, že „od roku 2004 všetky zásadné úpravy v LSPP predkladali poslanci v druhom čítaní, bez akejkoľvek analýzy dosahov a súvisiacich prepojení so zdravotníckou legislatívou. Až na základe petície poskytovateľov, povinných vykonávať LSPP, si parlamentný výbor vyžiadal od ministerstva analýzu LSPP, ktorá určila základné problémové oblasti a dala podnet na širšiu diskusiu“.


 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 431