Zdravotnícke noviny

Analýzy

Lepšie je nebyť starý a chorý...

18. apríl 2013 - Ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny si roky prehadzujú problém poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.

Bolo verejným tajomstvom, že sestry poskytovali zdravotné výkony klientom v podstate nelegálne a na vlastné riziko.

Menej výkonov

Vyhláška ministerstva zdravotníctva 109/2009 s účinnosťou od 1. apríla 2009 určila zoznam výkonov, ktoré v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) robia ich zamestnanci. Určila aj, aké podmienky musia pracovníci spĺňať. Novelizovaná bola od 1. augusta 2011 a sestry dnes môžu poskytovať klientom 43 zdravotných výkonov. To sa má ale zmeniť. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská oznámila, že „po dohode s poskytovateľmi sociálnych služieb sme vypracovali zoznam 9 základných výkonov, ktoré sme ponúkli v prvom kole ministerstvu práce a sociálnych vecí“. Ročne by sa za ne v zariadeniach sociálnych služieb malo hradiť asi 2,6 až 2,7 mil. eur. Dôvodom na redukciu výkonov je i to, že ZSS nie sú dostatočne personálne vybavené.

Potrebná je potrebná zmena legislatívy

Nezodpovedanou zostáva je aj otázka, o akú legislatívu konkrétne ide a či to bude konečne zákon o dlhodobej starostlivosti a či bude skutočne účinný od 1. januára 2014, alebo pôjde o novelu zákona 448/2008 o sociálnych službách. Nevyriešené zostáva aj financovanie umožnených výkonov zo zdravotného poistenia, z ktorého by sa mali hradiť. „Na to, aby mohla poisťovňa uzatvoriť zmluvu so zariadeniami sociálnych služieb by bola potrebná zmena legislatívy,“ uviedla hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

Sociálne zaradenia nie sú poskytovateľmi

Podpredsedníčka asociácie doc. MUDr. Božena Bušová, CSc., MPH., konštatovala, že „sociálne zaradenia nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, nemôžu byť zaradené do verejnej minimálnej siete, nemajú nárok na uzatvorenie zmluvy s poisťovňou a ich klienti nemajú zdravotné výkony poskytnuté v sociálnom zariadení hradené zo zdravotného poistenia“. Ošetrovateľské výkony sa preplácajú z balíka nákladov na sociálne služby, čo nestačí, a preto si musí prispievať i klient či jeho príbuzní.

 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 476