Zdravotnícke noviny

Analýzy

Lekárski odborári sa rozhodli pre spoločný postup

9. máj 2013 - O totožných problémoch krajín V4 chcú nemocniční lekári informovať európsky parlament.

Nedofinancovanie zdravotníctva, nedostatočné platy zdravotníkov, absencia konštruktívneho dialógu s vládnou mocou, odchody do zahraničia. To sú základné problémy lekárov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Opakovane to na spoločných rokovaniach konštatujú predstavitelia lekárskych odborov V4. Dohodli sa, že na problémy upozornia poslancov Európskeho parlamentu i eurokomisára pre zdravotnú politiku Tonia Borgu.

Chceme byť vypočutí

Viceprezident Európskej federácie lekárov - zamestnancov (FEMS) MUDr. Pavel Oravec konštatoval, že delegácie „identifikovali spoločné aktuálne problémy a hľadali spoločné riešenia. Zhodli sa aj na tom, že v poslednom období sa stáva vypuklým problémom perzekúcia odborárskych predstaviteľov, ktorá sa prejavuje najmä na Slovensku a v Poľsku. Očakávame, že nás na európskej úrovni vypočujú, že európske inštitúcie budú informované o tom, aké sú naše problémy, aké očakávame riešenia. Budú informované o útokoch vládnej moci na predstaviteľov lekárskych odborových organizácií pri poukazovaní na problémy a požadovaní ich riešenia“.

Situácia sa nezmenila

Predseda LOK-SČL MUDr. Martin Engel zdôraznil, že „spoločné aktivity sú potrebné, aby sa problémy pertrakovali aj na európskej úrovni“. Podľa M. Engela dostávajú predstavitelia EP oficiálne informácie od členských štátov, ktoré však neodrážajú realitu. České zdravotníctvo je podľa neho tiež výrazne podfinancované, situácia sa dva roky od hromadných výpovedí českých lekárov a následného podpisu memoranda s vládou v podstate nezmenila. Ako konštatoval predseda LOZ MUDr. Peter Visolajský, odborári sa zhodli na tom, že chýbajú systémové reformy a zneužívajú sa zdroje, poisťovne neplnia základnú funkciu. Reálna platba za uskutočnený výkon nefunguje ani v jednej krajine.

Zlaté mosty pre lekárov z východu

Na stretnutí V4 bol aj prezident Európskej federácie lekárov – zamestnancov (FEMS) Dr. Enrico Reginato, ktorý jednoznačne podporil vyšehradskú snahu. Ako povedal, ani v západnej Európe nie je situácia ideálna, lekári sa boria s mnohými problémami. Podľa neho „aj kroky slovenskej vlády, vedúce ku kriminalizácii lekárov a odoberaniu licencií ich ešte zhoršujú, podobne ako diskriminácia odborárskych predstaviteľov“. Prezident FEMS aj preto požiadal o stretnutie premiéra Roberta Fica. „V západnej Európe je veľký záujem o lekárov z východu a vytvárajú sa tzv. zlaté mosty a kto ostane pracovať u vás? Pôjdu sa pacienti liečiť do zahraničia? V konečnom dôsledku by napr. Slovensko platilo za zdravotnú starostlivosť oveľa viac“, uzavrel E. Reginato.

 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 367