Zdravotnícke noviny

Analýzy

Jedna poisťovňa bude o rok neskôr

22. august 2013 - Za niekoľkomesačným oneskorením je (vraj) snaha o kvalitu legislatívy. 

Január 2015. To je najnovší termín, ktorý si určila vláda na zavedenie unitárneho systému na Slovensku. Pôvodne kabinet schválil zavedenie monopolu štátnej poisťovne 31. októbra 2012 s tým, že začne fungovať od 1. januára 2014, resp. od polovice roka 2014.

Kľúčový zákon mešká

Unitárny systém, ak ho vôbec vláda presadí, nebude mať Slovensko skôr ako v roku 2015. Pripúšťa to aj pracovná verzia návrhu transformačného zákona, kde sa ráta s tým, že jedna štátna zdravotná poisťovňa by vznikla od januára 2015. Práve tento kľúčový zákon, ktorý mal platiť už od mája zatiaľ ministerstvo zdravotníctva nepredložilo ani do pripomienkového konania a niekoľko mesiacov vytrvalo tvrdí, že sa tak stane čoskoro – v súčasnosti vraj rezort ešte pracuje „na drobných detailoch, ktoré dolaďuje“. Z. Zvolenská vládu informovala, že transformačný zákon 8. júla schválila jej gremiálna porada a Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia požiadala 7. júna Úrad pre verejné obstarávanie o ex ante kontrolu pripravovaného tendra na poradcu, ktorý mal skončiť do apríla. Podmienky tendra rezort zverejnil, čaká však na verdikt ÚVO, ktorého hovorca Mgr. Ján Mažgút sa vyjadril, že rozhodnutie bude vydané v čo najskoršom možnom termíne. Podľa pracovnej verzie by mal transformačný zákon platiť od 15. októbra.

V súlade so zákonmi

Ako ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská informovala 14. augusta vládu, pri príprave transformačného zákona ministerstvo vychádza z potreby konformity postupu s ústavou, medzinárodných záväzkov SR pri ochrane cezhraničných investícií i judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva. „Návrh transformačného zákona preto bude úpravou najprimeranejšieho postupu na ochranu práv a slobôd neštátnych poisťovní, ich akcionárov a ďalších dotknutých subjektov (t. j. subjektov svojimi vzťahmi napojených na zdravotné poisťovne) pri zachovaní hospodárnosti, rýchlosti a efektívnosti transformačných opatrení“, uviedla ministerka. Zákon upraví podľa nej jednotlivé opatrenia, ktorých cieľom bude zabezpečiť nevyhnutný prechod na unitarizáciu zdravotného systému. Okrem iného má upraviť postup pri dobrovoľnom odkúpení akcií, počíta aj s úpravou vyvlastnenia, legislatíva by mala určiť i spôsob stanovenia ceny súkromných zdravotných poisťovní.

Poisťovne sa dobrovoľne nepredajú

Podľa premiéra Roberta Fica by sa proces unitarizácie mohol predĺžiť, keby sa štátne aktíva nepodarilo predať tak rýchlo, ako sa plánuje – práve peniazmi z ich predaja majú byť vyplatení akcionári súkromných poisťovní. Ďalším dôvodom meškania sú podľa neho aj mimoriadne náročné legislatívne práce, ale aj to, že súkromné poisťovne zrejme dobrovoľne svoje akcie štátu nepredajú. Návrh zákona posudzovalo aj ministerstvo financií s právnikmi, ktorí zastupujú Slovensko pri medzinárodných arbitrážach a navrhlo bližšie nešpecifikované úpravy. Premiér však opakovane zdôrazňuje, že v unitárnom systéme „všetky peniaze ľudí sa budú s výnimkou správneho fondu, ktorý sa použije na činnosť poisťovne, vracať do zdravotníctva“.

Podľa exministra zdravotníctva a predsedu správnej rady Inštitútu pre zdravotnú politiku prof. MUDr. Tibora Šagáta, CSc. unitárny systém nie je zárukou efektívnejšieho využívania zdrojov v systéme a môže spôsobiť štátu ekonomické straty. Netají ani obavy z ovládnutia unitárneho systému ekonomickými skupinami, ktorých prvoradým cieľom je zisk. Podľa prezidentky ZZP SR MUDr. Kataríny Kafkovej by mala vláda časový posun využiť na prehodnotenie zmien v pluralitnom systéme. „Veríme, že časový posun je signál toho, že členovia vlády začínajú vnímať riziká. Ak vidia riziká, spojené s vyvlastnením, čo v televíznej diskusii pripustil aj minister financií, mali by začať diskutovať o tom, či nie je rozumnejšie upraviť súčasný systém a umožniť jeho rozvoj v prospech poistencov a poskytovateľov“, uviedla K. Kafková.

Objavujú sa aj signály, že koncom roka, po komunálnych voľbách, by mala byť Z. Zvolenská odvolaná preto, že proces unitarizácie nezvládla a na ministerstvo by sa mal vrátiť súčasný košický primátor Richard Raši.

Súvisiace články: Unitárny systém môžu oddialiť aj súdne procesy

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 259