Zdravotnícke noviny

Analýzy

História jedného tomografu

6. november 2014 - Po troch rokoch prispel CT prístroj k pádu ministerky zdravotníctva.
Vedenie Nemocnice Alexandra Wintera, n. o., chcelo nahradiť tomograf, ktorý slúži už vyše desať rokov, často sa kazil a pacienti musia ísť na vyšetrenie do FN Trnava. Výber dodávateľa sa začal ešte v decembri 2011, ale v októbri 2012 tender, ktorý mala vyhrať firma Siemens s prístrojom za 846 000 eur, zrušili.

Rozhodovala o tom už nová správna rada, ktorej členov nominovalo ministerstvo zdravotníctva a nemocnica. Podľa predsedníčky rady Ing. Drahoslavy Kupcovej vychádzali z rozhodnutia dozornej rady. Jej zloženie sa tiež zmenilo, dostali sa do nej za Smer-SD krajská predsedníčka strany a podpredsedníčka parlamentu JUDr. Renáta Zmajkovičová, jej asistentka Adriana Herdová a mestský poslanec MUDr. Ján Ranostaj.

Zrušený tender i riaditeľ

Na zasadnutí 24. augusta 2012 dozorná rada odporučila riaditeľovi nemocnice Ing. Róbertovi Mamrillovi súťaž zrušiť. Na októbrovom zasadnutí správna rada zistila, že riaditeľ to nespravil, a preto na základe ďalších okolností a zvážení tender sama zrušila. Informácie o výsledkoch obstarávania v tom čase zverejnil aj Transparency International Slovensko.

„V elektronickej aukcii prehrali firmy S&T a Audioscan, ktoré ponúkli CT prístroje za 757 000 a 635 000 eur, zvíťazil Siemens s ponukou za 846 000 eur,“ napísala Zuzana Dančíková z TIS. Siemens podľa nej deklaroval, že jeho prístroj urobí 384 obrázkov, konkurencia uvádzala 128 a tento rozdiel mal najdrahšej ponuke pridať body, vďaka ktorým vyhrala. Taký veľký počet obrázkov je však možné získať iba dodatočným spracovaním a konkurencia považovala postup víťaza za nečestný.

Koncom novembra 2012 odvolala správna rada pre „nedostatok komunikácie“ aj riaditeľa. Toho bez výberového konania nahradila hlasmi štyroch ministerských zástupcov JUDr. Mária Domčeková. R. Mamrillu odvolali 27. novembra, presne v deň, keď ministerstvo delegovalo do správnej rady Ing. Lukáša Kmeťa. Bez jeho hlasu by totiž riaditeľa odvolať nemohli...Ďalšie prepojenia

Ďalší člen rady, Ing. Marek Brezinčan, bol v najvyššom orgáne nemocnice od 14. septembra, JUDr. Michal Straka (známy raper Ego) a Ing. Drahoslava Kupcová sa tam dostali od 6. septembra 2012. Médiami vtedy prešla informácia, že M. Straka je syn Ing. Ruženy Strakovej, ktorá je spoločníčkou firmy Tax Audit.

Tá zas patrí manželovi D. Kupcovej Ing. Viliamovi Kupcovi, PhD., ktorý bol takmer rok poradcom odvolaného ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a je úspešný v obchodoch so štátnymi firmami.

Za zamestnancov boli v správnej rade už od 25. mája 2011 sestra Mgr. Magdaléna Kovačovičová a MUDr. Alan Suchánek. Ten vtedy uviedol, „keďže nevedeli presadiť v správnej rade to, čo potrebovali, lebo nemali kvalifikovanú väčšinu, priniesli list od Zuzany Zvolenskej, že za ministerstvo delegujú štvrtého člena“. Podľa M. Kovačovičovej bol nakoniec tender zrušený, „lebo CT prístroj bol veľmi drahý, tak nám aspoň povedali zástupcovia ministerstva“.

Spoločne s A. Suchánkom sa listom obrátili na ministerku zdravotníctva, generálnu prokuratúru i primátora Piešťan, aby na vec upozornili. Odpovedí sa nedočkali a Z. Zvolenská pár dní pred svojou demisiou povedala, že „nedostala som žiadny podnet, ktorý by hovoril o tom, že piešťanská nemocnica nefunguje správne, takže si myslím, že funguje správne“.

Drahší prístroj bol potrebný

V marci tohto roku bol vypísaný nový tender, ktorého uzávierka bola v auguste. Víťazom sa stala bratislavsko-košická veľkodistribučná spoločnosť Medical Group SK. Za takmer 1,6 mil. eur, ktoré bude nemocnica splácať štyri roky, má dodať nový a kvalitnejší CT prístroj Philips Ingenuity Core 128. Pred 13 rokmi bol akcionárom distribučnej spoločnosti aj dnešný predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý akékoľvek súčasné spojenie s firmou poprel.

Podľa medializovaných informácií je piešťanské CT vraj trikrát drahšie ako rovnaké, ktoré kúpila v máji nemocnica v českom Havlíčkovom Brode. Hovorkyňa nemocnice Petra Černo nás však upozornila, že „tieto prístroje sa nedajú a nemôžu porovnávať. Je to vec technického zadania, softvéru a podobne, náš prístroj vyšiel kompletne na 24. mil. Kč (860 000 eur). Rozdiely v cene sa môžu podľa vybavenia vyšplhať aj na desiatky miliónov korún“.Na tendri sa zúčastnila i firma Meditecon z Nitry, ktorá ponúkla o 300 eur vyššiu cenu a prehrala. Medical Group SK predala nedávno mamograf UN Martine za 2 mil. eur a CT prístroj predala FN Trenčín za 1,3 mil. eur.

Vyššiu cenu o 600 000 eur vysvetlila riaditeľka nemocnice M. Domčeková tým, že ide prístroj vyššej triedy, ako sa pôvodne plánovalo a tým, že je na splátky. Lepší prístroj je potrebný podľa nej aj preto, aby sa mohli robiť nové výkony, postupné splácanie je výhoda, pretože v pôvodnom tendri to dohodnuté nebolo.

Ako však premiér Robert Fico konštatoval, „proces obstarania CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch vyvoláva pochybnosti“. V nemocnici sa podľa premiéra uskutoční kontrola. „Boli odvolaní členovia správnej rady, boli urobené všetky kroky na kontrolu, čo sa vlastne udialo, ale nemôžeme jednoducho zniesť, aby tieto pochybnosti naďalej pretrvávali,“ zdôraznil R. Fico, ktorý chce, aby sa celá udalosť riadne vyšetrila a nebola spolitizovaná.

Prípad prešetrí aj iniciatívne, ale aj na podnet opozičných poslancov Generálna prokuratúra SR a polícia. Z. Zvolenská podala podnety na Úrad pre verejné obstarávanie a na Najvyšší kontrolný úrad, odvolala zástupcov rezortu v správnej rade. Ako uviedla, „nemocnice neziskové spoločnosti nie sú organizáciami v pôsobnosti ministerstva a nevzťahuje sa na ne príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania a ani na ich kontrolu“.

Podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Richarda Rašiho, „ministerský post je aj o schopnosti vyvodiť politickú zodpovednosť za druhých a v tomto prípade práve tí druhí, ktorí boli v piešťanskej nemocnici, pochybili“. Ministerka urobila podľa neho „politicky ťažké, ale ľudsky veľké gesto, keď odstúpila. Držím jej palce a verím, že svoje skúsenosti uplatní v našom rezorte“. R. Raši zároveň poprel, že by sa vrátil na ministerstvo. „Neodchádzam od rozrobenej práce a chcel by som ostať pôsobiť v Košiciach,“ dodal.

„Zlodejčina“ môže Smeru-SD uškodiť

Opozícia trvá na tom, aby sa celá kauza riadna vyšetrila. Člen parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) chce na najbližšom rokovaní výboru navrhnúť poslanecký prieskum nemocnici. Podľa neho „nákup o 600 000 eur drahšieho CT prístroja je príkladom neuveriteľného plytvania s verejnými zdrojmi a piešťanská nemocnica je len to, čo sa prevalilo“.

Ľ. Kaník (SDKÚ-DS), upozornil, že „R. Fico pochopil, že zlodejčina pri trojnásobne predraženom nákupe CT prístroja im môže výrazne uškodiť pri komunálnych voľbách a radšej vycúval. Odvolal ministerku a podpredsedníčku parlamentu, prečo však neodvolal aj P. Pašku, ktorého firma, akože bývalá, je za celým nákupom? Aby ho kryl odvolaním menších rybiek. P. Paška je predsa len veľmi silný na odvolanie aj pre R. Fica“.

Podľa europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka ide o „zlodejčinu“. Ako vyhlásil, „cena prístroja je 500 000 eur, nemocnica ho chcela pôvodne obstarať za 1 mil. eur, to bolo zrušené a prístroj bol obstaraný za 1,6 mil. eur. Vata je milión eur, ktorá pôjde niekomu do vrecka v blízkosti P. Pašku, Z. Zvolenskej, možno nejakých ďalších prisluhovačov, ktorí sa na tom všetkom podieľali“.

Europoslanec zdôraznil, že „vyvodenie zodpovednosti a politická očista mala jednoznačne zahrnúť aj nekorunovaného kráľa slovenského zdravotníctva P. Pašku, bez ktorého sa podľa mnohých v zdravotníctve ani lístok nepohne“. Juraj Droba (SaS) pripomenul, že „predražené obstarávanie je pre vládu R. Fica bežným štandardom a obe odvolané dámy sú len prvými obeťami začínajúcich mocenských pnutí v strane Smer-SD“.

Ako konštatoval Zsolt Simon (Most-Híd), „Z. Zvolenská nákup CT prístroja zabezpečila doplnením vlastných nominantov do správnej rady. Je to ďalší jasný prípad straníckej korupcie a klientelizmu, ktorý pestuje vláda Smeru-SD“.

Za Fica zdesaťnásobila obchody

Predseda hnutia Nova Daniel Lipšic poznamenal, že „ak chcú kolegovia zo Smeru-SD kradnúť, nech kradnú na diaľniciach a na tendroch. Kradnúť v zdravotníctve však považujem za perfídne“. Ako pripomenul, už v minulosti upozorňoval na viacero podozrení v súvislosti so spoločnosťou Medical Group SK, ktorej zástupcovia firmy mali sedieť v dozorných radách viacerých nemocníc.

D. Lipšic upozornil, že firma za prvej vlády R. Fica zdesaťnásobila svoje obchody s nemocnicami, zo 4 mil. eur na viac ako 40 mil. eur, jej vlastníkom je spoločnosť, sídliaca kedysi na Cypre, v súčasnosti presťahovaná na Belize, ktoré nepristúpilo na dohodu o výmene údajov o tom, kto sú skutoční vlastníci firmy. D. Lipšic je za zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, kde by sa opozícia mala pokúsiť odvolať P. Pašku. 

„Hlavným profitujúcim celého obchodu je P. Paška. Jeho firma z toho profitovala a pani Zvolenská a Zmajkovičová len zrejme vykonávali vopred dohodnutý obchod,“ tvrdí D. Lipšic. Podľa Igora Matoviča (OľaNO) za súčasnej vlády biznis Medical Group SK so štátom vyrástol už na 60 mil. eur.

Bývalý poslanec MUDr. Štefan Zelník (SNS) a bývalý člen parlamentného zdravotníckeho výboru upozornil, že by sa „mala zaviesť trestnoprávna zodpovednosť za nehospodárne nakladanie s prostriedkami z verejných zdrojov“. Ako dodal, „tento prípad ukazuje, že ak sa vyberajú do orgánov a vedení subjektov ľudia podľa straníckej príslušnosti a nie podľa odbornosti, dochádza k prešľapom, ktoré sú minimálne v rozpore s dobrými mravmi“.

Podľa analytika HPI MUDr. Tomáša Szalaya prichádza odvolanie ministerky príliš neskoro. „Ak by ju chcel premiér odvolať pre nečinnosť, bolo by to správne. Výzva na odvolanie pre predražený CT prístroj je len zástupný dôvod,“ dodal T. Szalay. Bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva MUDr. Peter Ottinger konštatoval, že za členstvo v správnej a v dozornej rade síce nie sú zákonom stanovené odmeny, ale prípadné výhody sa dajú získať iným spôsobom.


Foto: Peter Mayer. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská
Sekcia: Analýzy Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 793