Zdravotnícke noviny

Analýzy

Ako nemocnice kupujú miliónové prístroje

24. január 2013 - Keď sa o tendri dozviem až z vestníka verejného obstarávania, nemá už ani zmysel podávať ponuku, hovorí jeden z hŕstky dodávateľov počítačových tomografov (CT) na Slovensku. Ako dodáva, „takmer všetky súťaže sú našité na niekoho konkrétneho. Keď si prečítam kritériá obstarávania, väčšinou hneď viem, na koho“.

Podľa neho riaditelia či lekári, ktorí píšu kritériá tendrov, často sami nie sú odborníci a pri špecifikovaní požiadaviek si preto dávajú radiť od dodávateľa. Tiež platí, že lekári napíšu požiadavky tak, aby mohli ďalej pracovať so značkou, na ktorú sú zvyknutí. Prístroje často financuje ministerstvo zdravotníctva, takže keď sa aj obstarávanie bez súťaže môže výrazne predražiť, nemusí lekárov ani riaditeľov štátnych nemocníc zaujímať. Inokedy sa zas dodávateľ jednoducho dohodne s niekým v nemocnici, kto na tom zarobí.

Desiatky miliónov eur a minimálna súťaž

CT je dnes bežným diagnostickým prístrojom, aspoň jeden má takmer každá nemocnica. Dodávateľ hovorí, že nemocnica dnes môže CT s bežným vybavením kúpiť od 300 000 eur za najnižšiu kategóriu až po 1,4 mil. eur za tie najkvalitnejšie prístroje. Zariadenia však väčšinou nakupujú drahšie. Príčinou rozdielov v cenách však môže byť aj počet detektorov, rok výroby prístroja, príslušenstvo, stavebné úpravy či dĺžka pozáručného servisu. Za posledných päť rokov za štátne peniaze nakúpili zhruba 30 prístrojov. Na základe infozákona sme získali dokumentáciou o nákupoch 27 prístrojov spolu za viac ako 20 mil. eur. Prvý pohľad na čísla z tabuľky ukazuje, že o dodávku lukratívnych prístrojov sa konalo málo súťaží. Do súťaží o 17 z 27 nakúpených CT, čo sú takmer dve tretiny tendrov, sa prihlásila iba jediná firma. Pritom dodávateľov je niekoľko. Dvadsaťšesť z 27 prístrojov bolo jednej zo štyroch veľkých značiek - Philips, Toshiba, General Electrics a Siemens - ten má na Slovensku vlastné zastúpenie, ostatné tri dodávajú slovenskí zástupcovia.

Nie je dôvod nesúťažiť

Prečo dodávatelia v tendroch takmer nesúťažia? „V niektorých prípadoch ide o unikátnosť technológie,“ hovorí rádiológ - expert na CT, ktorý si neželal byť menovaný. Ako dodáva, väčšinou nie je dôvod nesúťažiť, tendre sú vopred pripravené pre vybranú firmu. Medzi desiatkami technických parametrov sa nájdu jeden či dva, ktoré splní iba jeden dodávateľ. Takým je napríklad chladenie vodou, ktoré pre svoje CT v roku 2010 požadovali FN Trenčín a UN Bratislava. Podľa rádiológa je chladenie vodou porovnateľné s chladením vzduchom. Stanovenie chladenia vodou ako podmienky vzbudzuje podozrenie, že nemocnica nemá záujem obstarávať hospodárne. Obe dostali iba jedinú ponuku - od Siemensu, ktorý ako jediný chladí vodou. V Bratislave kúpili CT za 1,39 mil. eur, v Trenčíne to isté za 1,97 mil. eur. O rok skôr česká FN Ostrava kúpila rovnaký prístroj za 1 mil. eur, čiže za polovicu trenčianskej ceny. Tendre sa líšili mierou obstaraného príslušenstva.

Pomohla by súťaž?

Keď o zákazku súťaží viac firiem, z ktorých si žiadna nie je istá výsledkom, sú motivované ponúknuť nemocnici nižšiu cenu. Súťaž preto vedie k úsporám financií, ktoré sa môžu použiť inak, napr. na skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti. V Transparency sme spolu s inštitútom INEKO vypočítali, že keby vo všetkých nemocničných tendroch súťažili aspoň dvaja uchádzači, úspory by dosiahli až 21 percent, alebo 36 mil. eur ročne. To je jedno CT pre každú štátnu nemocnicu. Ani súťaž však nie je všeliekom. Naznačuje to doteraz neukončený tender troch firiem o zákazku na dodanie CT v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera.

V elektronickej aukcii zvíťazila firma Siemens s ponukou za 846 000 eur, o viac ako 200 000 eur vyššou, ako bola najnižšia ponuka. Siemens tvrdí, že do súťaže ponúkol kvalitnejší prístroj ako konkurencia. Tá však hovorí, že Siemens zvíťazil, lebo neštandardne zadal údaj o počte obrázkov, ktoré vie CT dopočítať. Ten je vyšší ako počet nasnímaných obrázkov, ktorý zadala konkurencia a súťaž tým prehrala. Podľa konkurencie Siemensu všetky firmy ponúkli do súťaže porovnateľné prístroje.

Žilinský kraj mohol ušetriť 700 000 eur

Zvláštne sa súťažilo aj v Žilinskom kraji. S podporou kraja obstarala nemocnica v Čadci v máji 2011 za 894 000 eur rovnaké CT ako v Dunajskej Strede, tiež od Intesu Poprad. Čadca teda zaplatila o 128 000 eur viac ako Dunajská Streda, v skutočnosti však môže ušetriť od 300 000 až do 800 000 eur, keďže v cene získala aj pozáručný servis, ktorého cena podľa viacerých zdrojov dosahuje až 10 percent z ceny prístroja.

V decembri 2011 Žilinský kraj kúpil ďalšie dve CT, pre nemocnice v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej. V elektronickej aukcii do tretice zvíťazil Intes Poprad s rekordne nízkou cenou 329 000 eur za prístroj. Súťažilo sa však opäť aj o pozáručný servis. Výsledná cena prístroja i so servisom dosiahla 947 000 eur, čiže o približne 50 000 eur viac ako v Čadci. Kraj rozdiely vysvetľuje rôznymi nákladmi na stavebné úpravy. Zvláštne sú však predovšetkým ceny konkurencie. Siemens ponúkol Žilinskému kraju CT v cene 603 000 eur za kus a pozáručný servis za 0,008 eura. Spolu by teda Žilinský kraj Siemensu zaplatil 603 000 eur a 4 centy.

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 228