Zdravotnícke noviny

Analýzy

Ako je to s falšovaním liekov u nás

11. júl 2013 - Kontrolu dovážaných liečiv zabezpečuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).  

V Rusku však nedávno našli pri kontrole v samotných lekárňach až 40 percent falošných liekov. Ako je to u nás? „K takémuto číslu by sme sa, našťastie, asi nedopracovali. Treba však poukázať na fakt, že Slovensko je dlhodobo vo veciach monitorovania pohybu falošných liekov zo strany štátu pasívne, ba až nečinné,“ myslí si člen Prezídia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) PharmDr. Peter Stanko

Žiaden falšovaný liek

„Počas našich inšpekcií u výrobcov, veľkodistribútorov a v lekárňach sme dosiaľ nezaznamenali žiadny prípad výskytu falšovaného lieku v liekovom reťazci. Rovnako nedisponujeme ani hláseniami o výskyte falšovaných liekov zo strany výrobcov či distribútorov. Na trhu sa môžu vyskytnúť v prípade, ak nie sú získané z oficiálneho reťazca. Štátny ústav dosiaľ neriešil žiadny prípad hlásenia, sťahovania falšovaných liekov z nášho trhu,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Valéria Pernišová. V minulosti podľa jej slov riešili niekoľko prípadov, napríklad na podporu erektilnej dysfunkcie z neznámych webových stránok. Spolupracovali pri tom s políciou a s colnou správou.

Nahlásenie ŠÚKL

Ak výrobca zistí, že liek, ktorý vyrába, niekto falšuje, prípadne ak distribútor zistí, že v reťazci sa nachádza falšovaný liek, nahlási túto skutočnosť ŠÚKL. „Ten každé takéto hlásenie vyhodnotí a vydá rozhodnutie o jeho stiahnutí z trhu. V Európskej únii je zavedený systém rýchlej výstrahy, takzvaný Rapid Alert, pomocou ktorého sa oznamuje výskyt falšovaných liekov a liekov s nedostatkom v kvalite v rámci všetkých liekových agentúr členských štátov EÚ. V prípade, že by sa falšovaný liek na trhu nachádzal, ŠÚKL by informoval cez systém Rapid Alert ostatné krajiny EÚ, respektíve by bol cez tento systém informovaný, ak by sa falšovaný liek objavil v inej krajine,“ doplnila V. Pernišová.

Registrácia

Ďalšími nástrojmi v boji proti vstupu falšovaných liekov na trh je podľa jej slov registrácia výrobcov, dovozcov a distribútorov účinných látok a prísnejšie kritériá na dovoz účinných látok a evidencia sprostredkovateľov, ako súčasť logistického reťazca lieku. V Európe sú známe aj väčšie prípady falšovania liekov. „V máji napríklad v Španielsku zadržali zásielku obsahujúcu 1,2 milióna dávok falošného aspirínu. Tovar bol z Číny a neobsahoval vôbec žiadnu účinnú látku. Minulý rok francúzske orgány zadržali asi 100 000 falošných liekov,“ informoval P. Musil.

 

Sekcia: Analýzy Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 270