Zdravotnícke noviny

Top lekári

Lekári sa zmenili. Pretože iní sme my, pacienti

25. september 2013 - Kto je dnešný lekár?

Vážená osobnosť vzbudzujúca autoritu? Partner, ktorému môžeme dôverovať? Odborník, na ktorého sa môžeme bez obáv obrátiť? Alebo človek, ktorý má tiež svoje starosti? Rozhovory s lekármi, ktorí sa dostali do našej TOP spoločnosti, majú všetko. A aj niečo navyše. Sú to ľudia, ktorí svojou prácou žijú, ktorí ju milujú. Ľudia, pre ktorých je medicína stále poslanie.

Minulý rok sme vám prvýkrát predstavili špičku slovenskej medicíny u nás v publikácii TOP Lekári na Slovensku. Naše spoločné dielo, teda Hospodárskych a Zdravotníckych novín, sa stretlo s veľkým úspechom. Preto sme s veľkou radosťou pripravovali aj druhý ročník tejto unikátnej publikácie. Tento rok sa k odborným spoločnostiam v nomináciách v ďalších jedenástich špecializáciách pridali aj nemocnice a čitatelia Zdravotníckych novín. Výsledkom bolo nominovaných vyše sto lekárov, z ktorých odborníci hlasovaním vybrali 33 najlepších, ktorých vám predstavujeme na nasledujúcich stranách.

Mňa osobne najviac potešilo, že tento ročník je ešte pestrejší. Že sme mohli vycestovať za lekármi z celého Slovenska, aby sme sa s nimi porozprávali. Aby sme zistili, čo trápi lekára v Poprade, Ľubochni, či Trebišove, teda v zariadeniach, ktoré sa veľkosťou či vybavením nemôžu porovnávať s veľkými univerzitnými nemocnicami. Napriek tomu sa snažia robiť poctivú medicínu. I keď možno trocha v „bojovejších“ podmienkach.

Už smutnejšia pre nás bola príprava článku o tom, kto nás dnes lieči v ambulanciách. Lekári starnú, čo dokazuje aj štatistika, ktorú nájdete na str. 10. Ambulantných pediatrov mladších ako 30 rokov sme nenašli vôbec, po tridsiatke ich je na celom Slovensku ani nie šesťdesiat. Kto vystrieda tých starších a skúsených lekárov? Komu majú odovzdávať svoje vedomosti? Kto bude liečiť naše deti a nás? Kto nás bude operovať, keďže ubúda aj chirurgov? To sú otázky, na ktoré dnes hľadajú odpovede mnohí, nielen lekári v našej publikácii.

Aký je teda ten dnešný lekár? Je iný, ako bol pred rokmi. Tak ako sa za tie roky zmenil svet medicíny, zmenil sa aj on. Musel. Zmenili sme sa totiž my pacienti. Sme múdrejší, sčítanejší, niekedy aj nepríjemnejší, viac sa o naše zdravie zaujímame, chceme vedieť viac. Chceme byť partnermi. A mnohí z tých, o ktorých o chvíľu budete v našej publikácii čítať, to vítajú. Môžu sa s nami rozprávať otvorenejšie. A robia všetko pre nás, aj napriek tomu, že nie vždy sme my k nim slušní, nie vždy si berieme ich rady a odporúčania k srdcu.

Prajem vám teda príjemné čítanie, spoznajte ďalších TOP lekárov, ktorí sú medzi nami. Nájdite ich, spoznajte ich, pochopte ich.

A čo dodať na záver? Dovolím si zacitovať psychológa, s ktorým sa o lekároch rozprávali: „V svojej hodnote nech však vie byť pokorný. Nech má „uši“ pre svoje okolie, ale nech nezabúda ani na seba. Nech môže nájsť tú rovnováhu, ktorú potrebuje a potom ju môže odovzdávať tým, ktorí potrebujú jeho pomoc a nech ostane ČLOVEKOM.

 

Katarína Lovasová, šéfredaktorka Zdravotníckych novín

 

Sekcia: Top lekári Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1827