Zdravotnícke noviny

Sestra roka

Sestrou sestier 2012 je Marta Kráľovičová

25. marec 2013 - Novinkou tohto ročníka súťaže Sestra roka 2012 bola kategória Sestra setier.

O najsympatickejšej finalistke rozhodli účastníci internetového hlasovania. Absolútnou víťazkou sa stala Marta Kráľovičová z ADOS Linda v Piešťanoch. 

Aké je to byť Sestrou sestier?

Toto prestížne ocenenie prijímam s pokorou v srdci a vnímam ho ako prejav úcty k nášmu pomáhajúcemu povolaniu, pretože to boli najmä príbuzní a pacienti, ktorí hlasovali. Za posledných 43 rokov, čo pracujem, som prešla viacerými oddeleniami, a preto si myslím, že mi najviac hlasov poslali práve kolegyne, ako aj ich príbuzní a kamaráti. Toto ocenenie neberiem len pre seba, ale celkovo pre povolanie sestry. Od organizátorov to bolo veľmi pekné gesto, že do súťaže zaradili aj kategóriu Sestra sestier.

Pracujete v teréne a na kopaniciach a lazoch musíte nechať občas auto na ceste a ísť k pacientovi pešo...

Niekedy by som aj ja rada podľahla sladkému ničnerobeniu. Venovala sa sebe a vnučkám. Mám však rada svoju prácu, nové výzvy, a najmä ľudí okolo seba. Už samotné povolanie sestry nás predurčuje pracovať s ľuďmi a pre ľudí. Keď sa tešíte do práce, potom už nie je problém veci riešiť a zvládať. Úspechy ma motivujú a tešia, neúspechy neodrádzajú. V asociácii sa zišiel tím sestier, ktorým nie je ľahostajný osud kolegýň a pacientov.

Stretáva sa ADOS v súčasnosti s nejakými ťažkosťami?

V súčasnosti bojujeme s nízkymi limitmi od zdravotných poisťovní. Dve tretiny našich výdavkov sú nad rámec. Za pacientom sa inak ako bez auta nedostaneme. Potrebujeme uhradiť náklady na pohonné hmoty, výbavu... Nemôžete prísť na prvú návštevu k pacientovi a očakávať, že bude mať v domácnosti všetko potrebné. Preto je nevyhnutné mať kufrík vybavený tak, aby ste ho pri prvej návšteve ošetrili.

Ako sa vám spolupracuje s lekármi?

V Piešťanskom okrese, kde pôsobím v agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti, nás lekári berú ako partnerov.

Ako vidíte budúcnosť ošetrovateľstva na Slovensku?

Ošetrovateľstvo u nás veľmi pokročilo. V roku 1995 sme začínali na zelenej lúke. Dnes už máme vysokoškolsky vzdelané sestry, preto si myslím, že ošetrovateľstvo má veľkú budúcnosť, len to musia pochopiť aj vyššie.

Čo by ste odkázali sestrám?

Ak si budú vážiť povolanie sestry tým, čo cítia v sebe, bude dobré. Ak to však zoberú cez peniaze, tak z nich nikdy dobré sestry nebudú. Máme neskutočne veľa dobrých sestier a ocenenie Sestra roka by si zaslúžili všetky.

Sekcia: Sestra roka Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1742