Zdravotnícke noviny

Sestra roka

Prvé dojmy víťaziek Sestry roka 2012

25. marec 2013

Dr. h. c. prof. PhDr. Anna Eliášová, PhD.

Ocenenie za celoživotné dielo vnímam ako plynúci čas, pretože takto niekoho oceniť znamená, že musel toho v živote veľa urobiť. Som nesmierne pyšná, nielen na seba, ale aj na svojich učiteľov, študentov, na všetky sestry. Naše sestry sú vzdelané, sú partnerom pre lekárov a dokážu pracovať v multidisciplinárnom tíme. Dnes, žiaľ, sestry nie sú dostatočne ocenené. Napriek tomu, že žijeme v ekonomickej kríze, neospravedlňuje nás to. Pred dvoma týždňami boli u nás na fakulte robiť nábor z Nemecka. Sestrám ponúkli plat 1500 eur, vrátane ubytovania, stravy a trojmesačného jazykového kurzu. Prihlásilo sa až 70 percent sestier. Môže sa teda jedného dňa stať, že pokiaľ ich neohodnotíme dostatočne, nebude nás mať kto ošetrovať. Sestry si veľmi vážim za to, čo robia. Viem, že túto prácu robia s láskou, pretože nie vždy je to len o peniazoch.

PhDr. Melanie Beťková

V živote považujem za dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú, rovnako ako aj vaše vízie a aktivity. Bez nich by som dokázala zrealizovať iba polovicu vecí, preto ocenenie je poctou všetkým, ktorí so mnou pracujú. Víťazstvo som neočakávala a som veľmi šťastná, že ma nominovali. Vždy ma oslovia málo preskúmané a realizované oblasti. Sú pre mňa hnacím motorom a výzvami, ktoré by som si chcela splniť. V súčasnosti sa intenzívne venujem manažmentu rizík v zdravotníckom zariadení.

Mgr. Helena Gondárová-Vyhničková

Bolo mi cťou reprezentovať počas galavečera povolanie sestra. Ocenenie je pre mňa inšpirujúce, motivujúce, a zároveň zaväzujúce. Beriem ho ako ohodnotenie práce i aktivít všetkých sestier. Keď vyslovili moje meno, bol to neskutočne silný zážitok. Na Slovensku máme asi 40-tisíc sestier a už len dostať sa do finále medzi tri najlepšie je pre mňa cťou. Sestry sa musia samy pričiniť o to, aby niekam napredovali, aby si ich niekto cenil. Už dávno som vyrástla z toho, že príde nejaký Samo a urobí to. Samo nie je. Ráno sa vraciam tam, odkiaľ som prišla, teda k svojim pacientom, rodine, publikačnej prezentačnej činnosti. A možno svoje aktivity budem robiť ešte s väčšou vervou, ako som robila doteraz.

Sekcia: Sestra roka Autor:
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1838