Zdravotnícke noviny

Názory

Zle utajovaná blamáž

1. február 2018 - Nepríjemnosti sa často zametajú pod koberec
Tak sme na to v našich končinách zvyknutí. Stačí vyhlásiť, že problémy neexistujú, protistrana si vymýšľa, zveličuje a ide len o „detské choroby“. 

Týmto spojením boli verejne označené sťažnosti lekárov na ezdravie. Neskoré posielanie čítačiek a prístupových kódov, padajúci systém, opakované prihlasovanie, chýbajúci kód diagnózy či ročného pacienta? Ale kdeže, chyba je na strane poskytovateľa... Naozaj?

V projekte jediného uchádzača o miesto výkonného riaditeľa NCZI sa dozvieme čosi úplne iné. Ako NCZI nezabezpečilo verejným obstarávaním včasné dodanie elektronických preukazov a čítačiek pre všetkých zdravotníkov. Darmo si tí podali žiadosť do konca októbra, keď im prístupové kódy dorazili na Troch kráľov. 

Nie sú to ojedinelé prípady či zabudnuté zásielky na poštách. Viac ako 53-tisíc žiadostí zdravotníkov nebolo vybavených v zákonnom termíne do 30 dní. Overovanie zhody u dodávateľov softvéru prebiehalo aj v posledný mesiac minulého roku, takže je jasné, že aktualizácie u poskytovateľov nemohli stihnúť, nehovoriac o testovaní. 

Informácie sú z 18. decembra 2017, teda z času, keď muselo byť jasné, že bude horúco. A že lekári nebudú mlčať. A ani sa nedajú odbiť chlácholením, že sú to len „detské choroby“. Aký medikament ich vylieči? Žeby chlapské priznanie pravdy?
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 121