Zdravotnícke noviny

Názory

​Živnostníci

10. september 2019 - Komora vyzýva štátne orgány, aby konečne urobili poriadok s týmto eldorádom.

Tak trochu v tieni podozrení okolo tendra na prideľovania licencií záchrankám ostali iné licencie – tie, ktoré robia zo zdravotníckych záchranárov v podstate živnostníkov. Pritom náš živnostenský zákon nepozná živnostenské oprávnenie na výkon povolania zdravotnícky záchranár. A predsa sa to tak pod pláštikom práce na licenciu robí.

Zasvätení o tom vedia už roky a nič sa nedeje – a možno by to tak pokračovalo aj ďalej, nebyť čudného zhluku náhod v záchranárskom biznise za posledné dva mesiace, počnúc náhlym odchodom najväčšej súkromnej záchranky zo ziskového slovenského trhu v čase najštedrejších paušálnych platieb na jednu sanitku až po prekvapivý triumf menšej firmy známej medzi záchranármi nielen možnosťou práce na licenciu.

Bez okolkov o nej hovorí rešpektovaný nestor urgentnej medicíny. No diskutovať o daňových či iných výhodách práce na licenciu pre záchranára napríklad vo forme neobmedzených nadčasových hodín je zbytočné. Ministerstvo jasne odkazuje, že záchranári majú pracovať ako zamestnanci, ktorým základné platy určuje štát, a nie obchodná zmluva s firmou. A komora vyzýva štátne orgány, aby konečne urobili poriadok s týmto eldorádom.

Ozaj, kto by chcel ísť na výjazd s kolegom, ktorý ťahá 36 hodín v službe?
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 102