Zdravotnícke noviny

Názory

​Upálime čarodejnicu...

20. apríl 2017 - Infekčné osýpky sa veselo šíria ďalej
Po Rumunsku a susednom Maďarsku sú už aj v Česku. Najviac prípadov ohlásili z Ostravy, čo je kúsok od našich hraníc. Existuje preto šanca, že ich môžeme privítať aj my. Situácia sa monitoruje, minister zdravotníctva neodporúča nezaočkovaným vycestovať, hlavný hygienik neočakáva prepuknutie veľkej epidémie a odporcovia očkovania sú vo svojom živle.

Zaočkovanosť je a bolo niečo, čím sme predbehli aj vyspelé krajiny, ktoré nám náš systém závidia a hodnotia ho pozitívne. Napriek dobrým výsledkom naša zaočkovanosť pomaly klesá. Čo sa stalo s naším perfektným programom? Naozaj dokázali kampane proti očkovaniu prebiť názor odborníkov a rodičia nechcú svoje ratolesti očkovať? Alebo sa pozabudlo na segregované komunity a to sa odrazilo na zníženej zaočkovanosti?

Miestami mi chýba aj razantný, autoritatívny hlas zdravotníkov, ktorí akoby sa báli presadiť svoj názor na očkovanie. Želala by som si, aby práve oni nestrácali chuť komunikovať, argumentovať, vysvetľovať a čeliť antivaxerom.

Ostaňme unikátni, aby sme sa nemuseli báť príchodu možného Balroga, démona zo starého sveta. Aby sme sa nemuseli spoliehať na bizarné riešenia, že niekoho upálime, ukameňujeme, rozpučíme žabu, použijeme krv z jednorožca a budeme zachránení.
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 50