Zdravotnícke noviny

Názory

​Transparentne

16. máj 2020 - Nikto nič nevie, nikto nič nemôže ani povedať. 
 
Pri výberovom konaní šéfa štátnej zdravotnej poisťovne máme možnosť sledovať, ako sa opakované a odhodlané heslá o zavedení a dodržiavaní transparentnosti menia na švajčiarsky ementál. Nikto nič nevie, nikto nič nemôže ani povedať. Všetci nezainteresovaní tak budeme môcť netrpezlivo čakať na kostrbaté vyjadrenie z rezortu o výbere nového vedenia najväčšej zdravotnej poisťovne. Tej štátnej.

Časom sa možno aj dozvieme, čím úspešní uchádzači dokázali osloviť 5-člennú výberovú komisiu, ktorá, mimochodom, podľa smernice o postupe pri takomto výbere mala byť 6-členná. No ako to už pri reportovaní čísel a dát na Slovensku býva, možno daná komisia mala aj šesť členov, ale hovorí sa o piatich. Jeden nikdy nevie. V smernici však nie je zmienka o tom, že členovia by mali byť pre verejnosť anonymní, uvádza sa v nej len, že členovia musia zachovať mlčanlivosť, ktorú v nejakom znení vraj aj podpisovali.

Bobríka mlčanlivosti však nedostane jedna členka komisie (jediná osoba z komisie, ktorú verejnosť pozná!), šéfka výboru pre zdravotníctvo, ktorá sa iniciatívne rozhodla, že zoznam uchádzačov (potajme) cvakne a zverejní na sociálnej sieti. Dozvedeli sme sa teda aspoň to, kto má záujem šéfovať štátnej poisťovni.

Nevedno, či si nový šéf ministerstva takto predstavoval toľko spomínanú transparentnosť. A neviem ako vy, ja ale nie. 
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 0