Zdravotnícke noviny

Názory

​Takých už bolo...

29. január 2019 - Štátne stimuly na výskum a vývoj zaujali aj lekárov.
Bodaj by nie, keď si na výskum kardiologických ochorení trúfa zbrojárska firma a ďalšia sa po neúspechu v hotelierstve vrhá na analýzu ľudského papilomavírusu. Na prvý pohľad to vyzerá priam kuriózne.

Iste, o stimuly mohli žiadať len súkromné firmy, preto sú partnerstvá s výskumnými pracoviskami logické. A spolupráca s pražským IKEM-om je naozaj skvelá referencia, až na to, že najväčšie superšpecializované klinické a vedeckovýskumné pracovisko u našich susedov o tejto spolupráci akosi nevie... A rovnako je to s bratislavským kardiocentrom.

To, že žiadateľ o stimul hovorí o základnom výskume, kým jeho spoluriešiteľ o aplikovanom, je už len chybička. Asi komunikácie. 

Aj uznávané medicínske kapacity pri debate o smerovaní výskumu v oblasti, ktorej sa dlhé roky profesionálne venujú, len krútia hlavou: „Viete, koľko takých projektov už bolo? A nakoniec z toho aj tak nič nebolo...“

Viaceré pochybné projekty tak vrhli tiene podozrenia aj na nápady serióznych vedcov, ktorých inovácie už overili lekári v praxi a ktorí spoluprácu so špičkovými zdravotníckymi zariadeniami nemusia fingovať.
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 171