Zdravotnícke noviny

Názory

​Storočnica

6. november 2018 - Tak sme si pripomenuli okrúhle výročie vzniku Československa. 
Okrem spomienok na nesmrteľné činy vtedajších štátnikov formujúcich osud slovenského národa sa oplatí pripomenúť aj iné informácie. Napríklad hrôzostrašnú štatistiku detskej úmrtnosti z roku 1921 viac ako 23 percent. Desivé a pre súčasníka čosi ťažko predstaviteľné.

Alebo trachóm, dnes takmer neznáme slovo, no začiatkom minulého storočia v našich končinách hojne rozšírené infekčné ochorenie súvisiace s vtedajšou nízkou úrovňou hygieny a zdravotnej starostlivosti. Vďaka zriaďovaniu štátnych ambulancií s vysunutými pracoviskami a šíreniu osvety čoskoro prišli výsledky, v porovnaní s niekdajšími tisíckami nových pacientov s trachómom ročne zaznamenali v roku 1933 len 120 novodiagnostikovaných prípadov.

Niektoré choroby sme skrotili, s inými vedieme nerovný boj. Rovnako ako s novodobými parazitmi vo všetkých významoch tohto slova či nie vždy rozumnou zdravotnou politikou. Nebyť týchto zápasov, možno by sme v roku storočnice Československa nemuseli ohlasovať dodávky toaletného papiera do slovenských štátnych nemocníc ako skvelú novinku. Áno, mohli sme byť inde...
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 102