Zdravotnícke noviny

Názory

​Slabý článok

13. november 2018 - Vynikajúci pán doktor, zlaté sestričky – takto zhodnotila zdravotníkov pacientka na hematoonkológii, ktorú leukopénia po chemoterapii zatvorila do izolácie pred svetom
Žiadne návštevy, pre personál povinné rúška, germicídny žiarič. No keď upratovačka schýlená nad mopom ráno kašľala do rúška, ospravedlňujúc sa, že trochu nachladla, aj imunodeficientný pacient so zníženou imunitou ako laik sa nestačí diviť, kto sa dostane do jeho blízkosti...

Pri tejto príhode som si spomenula na prodekanku jednej z fakúlt zdravotníctva, ktorá pripisuje rozšírenie pôdnych baktérií pseudomonas v nemocniciach práve kontaminovaným mopom. Takže by sa zdalo, že slabé články sú identifikované, stačí edukácia upratovačiek.

No také jednoduché to nebude. Aj niektoré sestry ohrozujú pacienta a dokonca to učia aj svoje nasledovníčky. Ako inak nazvať reálnu situáciu, keď študentky ošetrovateľstva na praxi dostanú jedny rukavice na celý deň a k tomu odporúčanie, aby si po odchode od jedného pacienta pred ďalším ošetrovateľským výkonom „dezinfikovali“ rukavice bežnou alkoholovou dezinfekciou určenou na ruky. A tak s jedným párom rukavíc absolvujú všetko – od odberov krvi až po umývanie ležiaceho pacienta.

Len na doplnenie, prvá scéna sa odohrala v jednom z našich národných ústavov a tie ostatné vo fakultných nemocniciach. Slabých článkov je tu teda oveľa viac. 
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 154