Zdravotnícke noviny

Názory

Reforma

29. apríl 2019 - Prítomnosť premiéra pri predstavovaní veľkej reformy v nemocniciach mala byť demonštráciou politickej podpory tomuto projektu
Bude ju potrebovať, s protestnými transparentmi v regiónoch treba počítať, len čo sa neplnenie indikátorov kvality pretaví do nezazmluvnenia niektorých činností v blízkej nemocnici. Odborné pojmy šikovní ohýbači faktov ochotne v akomkoľvek predvolebnom období vypustia medzi pacientov s primerane nadávkovanými emóciami. Aj ministerstvo si je vedomé rizík a už dnes má vytypované možné ohniská odporu v regiónoch.

Vyhlásenia o kvalitnej a bezpečnej liečbe v modernejších a novými prístrojmi vybavených nemocniciach však prichádzajú krátko po premiérovom vystúpení na tému plesní a hodinovej výpovede pre každého riaditeľa špitála, ktorý cez víkend osobne nevymaľuje. Na tento výstup by sa po pousmiatí možno aj zabudlo, nebyť iniciatívy medikov, ktorí sa rozhodli premiérovi pomôcť v boji proti plesniam v nemocniciach identifikovaním zasiahnutých miest, ktoré denne vídavajú.

A tak kým študenti medicíny posielajú premiérovi fotky s plesnivými kútmi, ja idem po výzve jedného mladého chirurga na sociálnej sieti prispieť na transparentný účet na náklady spojené s cestovaním do Zürichu, kam slovenskí lekári chodia s pacientkami na fetálne operácie. Úžasný medicínsky pokrok, no na financovanie bežných nákladov sa akosi pozabudlo. A to v roku, ktorý mal zdravotníctvu priniesť rekordný rozpočet a keď ohlasujeme najväčšiu reformu.

A zatiaľ desiatky nemocníc pre nedostatok peňazí zvažujú vypovedanie zmlúv s poisťovňami... Tak smelo reformujme!


 
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 117