Zdravotnícke noviny

Názory

Pripravme sa v zdravotníctve na krízové situácie

14. február 2017 - Zdravotníci aj pacienti sa v tomto roku musia pripraviť na krízové situácie v súvislosti s nedostatkom peňazí v zdravotníctve.
Situácia, do ktorej vláda v závere roka svojou nezodpovednosťou dostala poisťovňu Union a desiatky regionálnych nemocníc, sa vzhľadom na nedostatok peňazí môže pravidelne opakovať.

Manévre v parlamente

Zastavme sa pri tejto kríze, ktorá mnoho napovedá o roku 2017. Minulá Ficova vláda na svojom sklonku presadila novelu zákona o poskytovateľoch, podľa ktorej sa vlani zvýšili platy sestrám a ostatným zdravotníkom v nemocniciach.

V priebehu roka však nemocniciam rástli aj náklady na valorizáciu platov lekárov podľa zákona a ostatných zamestnancov v súvislosti so zvyšovaním minimálnej mzdy. Spolu teda zvyšovanie platov v minulom „volebnom roku“ stálo 95 mil. eur.

Vláda peniaze nemocniciam nedala. Memorandom však sľúbila, že ak poisťovne dajú viac nemocniciam a tie to dajú na platy, vláda im to potom vráti.

Parlament síce na posledné dva mesiace roku 2016 pridal do rozpočtu na zdravotnú starostlivosť 35 mil. eur, ale tým kompenzoval vyšší výpadok príjmov cez odvodovú odpočítateľnú položku, ako pôvodne ministerstvo financií očakávalo, a nie platy.

Poisťovňa Union sa cítila podvedená, nemocnice tiež a svoj spor riešili vrátením vyplatených peňazí či vypovedaním zmlúv. Pritom aj poisťovňa aj nemocnice boli v tomto spore obeťami. Vinníkom bola vláda a tá sa tvárila, že s tým nič nemá.

Schválený štátny rozpočet na tento rok je však jej dielom a vytvára predpoklady na ďalšie krízové situácie v dôsledku nedostatku peňazí.

Štátny rozpočet je pre zdravotníctvo katastrofický a prekonal aj tie najpesimistickejšie predstavy. Manévre v parlamente, 70 mil. eur plus zo zrušenia stropu zdravotných odvodov, 70 mil. eur mínus z platby za poistencov štátu na kapitálové výdavky a plus 50 mil. eur rezerva pre prípadný negatívny vývoj, nezmenili zásadný fakt.

Vláda plánuje platiť tento rok do zdravotníctva zase menej ako v roku 2016. Presne o 170 mil. eur menej! Platbu za poistencov štátu naplánovali o 100 mil. eur nižšiu ako v minulom roku a pozmeňovacím návrhom z nej odobrali ďalších 70 mil. eur na kapitálové výdavky.

Vláda sa pritom spolieha, že menej peňazí za poistencov štátu opäť kompenzujú pracujúci ľudia, ktorí pre rastúce mzdy a zamestnanosť zaplatia viac na odvodoch, tentoraz už bez maximálneho vymeriavacieho stropu.

Nespokojní zdravotníci i pacienti

Vzhľadom na nekryté záväzky vlády z minulých rokov, ako odvodová odpočítateľná položka pre nízkopríjmových pracujúcich či nekryté zvyšovanie miezd zdravotníkov, to však nebude stačiť.

Zdravotníctvu bude chýbať 100 mil. eur na krytie zvýšených platov tak ako vlani, ďalších odhadom 40 – 50 mil. eur na ich valorizáciu pre rastúcu priemernú mzdu a minimálnu mzdu a ďalších 100 mil. eur na poskytovanie samotnej zdravotnej starostlivosti.

Ak si uvedomíme stratu štátnej VšZP 283 mil. eur a dlh štátnych nemocníc nad 500 mil. eur, ministrovi zdravotníctva nie je čo závidieť. Obávam sa, že jeho misia sa namiesto plánovaných projektov čoskoro zmení na krízový manažment zachovania chodu zdravotníctva.

Ministerstvo si situáciu zjavne uvedomuje, aj preto sa chystá ušetriť 150 mil. eur reštrukturalizačnými opatreniami, avizuje šetrenie nákladov poisťovní napr. nižšími platbami za MR a CT vyšetrenia. To však nebude stačiť.

Potrebné sú zásadné zmeny v liekovej politike, zúženie rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia a systémové zmeny v riadení a fungovaní štátnych nemocníc, ktoré však nie sú ani vydiskutované, nieto pripravené.

V praxi tak zrejme budeme svedkami prehlbujúcich sa finančných problémov VšZP, ďalšieho zadlžovania štátnych nemocníc, odzmluvňovania ambulantných poskytovateľov, možného krátenia úväzkov sestier v neštátnych zariadeniach, dlhšieho čakania na operácie a hospitalizácie či narastajúcich „pololegálnych“ poplatkov pre pacientov, ktorými si nemocnice a ambulancie budú kompenzovať nižšie príjmy od poisťovní.

Tieto následky nedostatku peňazí budú, samozrejme, sprevádzať výbuchy nespokojnosti dotknutých nemocníc, zdravotníkov či pacientov. Pripravme sa teda na krízové situácie v zdravotníctve.
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Viliam Novotný, MPH, predseda strany Šanca
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 158