Zdravotnícke noviny

Názory

Prenášame zlozvyky

10. január 2020 - Naozaj nezávidím novému ministrovi zdravotníctva.
Ak chceme, aby zdravotníctvo živorilo na budúci rok aspoň tak ako v uplynulom roku, potrebujeme doň naliať minimálne 150 miliónov eur oproti navrhovanému rozpočtu. To je moje hodnotenie zdravotníckej kapitoly štátneho rozpočtu na budúci rok.
Prečo? Pretože tak ako po minulé roky, aj do nového desaťročia si prenášame zlozvyky z predchádzajúceho. Medzi nimi aj katastrofálne nestabilné financovanie zdravotníctva.

Toto sú najväčšie riziká rozpočtu:
·        Na strane príjmov do zdravotného systému bude mať veľmi zlý vplyv platba štátu. V medziročnom porovnaní to je mínus 38 miliónov eur. Zároveň to znamená, že financovanie zdravotníctva je čoraz viac závislé od toho, ako sa bude dariť ekonomike a koľko na odvodoch zaplatia zamestnanci a podnikatelia. V čase, keď začíname hovoriť o ekonomickom spomalení, to nie je dobrá správa.
·        Ak sa pozrieme na výdavkovú stranu, teda kam peniaze pôjdu, nestačíme sa čudovať absolútne podcenenému dosahu opatrení odchádzajúcej vlády. Tie len zvyšujú výdavky – sociálne balíčky a rekreačné poukazy, ceny pre záchranky, dopravu či večný mzdový automat. Na toto všetko potrebujú nemocnice peniaze a budú si ich pýtať od zdravotných poisťovní, ktorým štát, naopak, škrtí príjmy. Samozrejme, dá sa fungovať aj s menším objemom financií pre zdravotníctvo, ale potom je potrebné ľuďom otvorene povedať, že nebude všetko zadarmo, že sa predĺži čakanie v ambulanciách a nemocniciach a že sa zhorší dostupnosť liečby. Lekárom a sestrám v takom prípade musíme povedať, že sa skončí každoročný nárast ich miezd.
·        Skúsenosti ukazujú, že aj v najlepších zdravotníckych systémoch sa štvrtina výdavkov minie neefektívne, sú doslova vyhodené von oknom. Nastavený rozpočet na rok 2020 počíta s úspornými opatreniami vo výške takmer 150 miliónov eur. Disciplína ich plnenia z minulých rokov nám napovedá, že toto je ďalšia mína v rozpočte, ktorá s istotou vybuchne. V skutočnosti k žiadnej takejto úspore nedôjde a prvý, kto bude úspory brzdiť a zvyšovanie výdavkov akcelerovať, je ten, kto ju do rozpočtu napísal – štát.

Na záver len pripomeniem, že nič z uvedeného sa netýka zlepšenia kvality pre pacientov, zvýšenia dostupnosti liečby u lekárov či vstupu inovatívnych technológií a postupov pre pacientov. Stále hovoríme len o tom, ako udržať zdravotníctvo v akých-takých podmienkach podobných tým v roku 2019. V roku 2020 očakávam, že najmä po parlamentných voľbách sa naplno obnažia problémy so stabilitou financovania slovenského zdravotníctva. Naozaj nezávidím novému ministrovi zdravotníctva. Bitka o jeho stoličku asi nebude. Pacienti sa budú hnevať, a oprávnene.
 
Sekcia: Názory Autor: Ing. Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 59