Zdravotnícke noviny

Názory

Prečo sa posúva eHealth až na rok 2016?

23. máj 2013 - Zákon o Národnom zdravotníckom informačnom systéme je z hľadiska objemu finančných úspor jedným z najzásadnejších zákonov v rezorte.

Ak sa úspešne podarí spustiť eHealth, odhadovaná úspora je okolo 100 mil. eur ročne. V súčasnosti, keď sa v zdravotníctve rozhadzujú milióny eur, je to dramaticky vysoké číslo. Zákon je prelomom a posunie zdravotníctvo dopredu, a preto jeho vecný obsah podporujem. Mrzí ma však, že prichádza neskoro, po viac ako roku pôsobenia tejto vlády. Myslel som si, že ministerstvo potrebuje dlhší čas, aby pripravilo kvalitný zákon, ale v rámci pripomienkového konania bolo vznesených 730 pripomienok, v zdravotníckom výbore bol prednesený pozmeňovací návrh s 57 bodmi, pri prerokovávaní v pléne parlamentu bolo predložených spolu 165 pozmeňovacích návrhov. Nielen preto pochybujem o kvalite zákona. Citlivé informácie môžu byť zneužité, ak nie sú dobre chránené. Bude ich zabezpečenie skutočne dostatočné? Ako sa vyrieši motivácia lekárov, aby dali všetky dáta do elektronickej podoby?

Stíhali sme zavedenie od tohto leta

Horšia informácia však je posunutie zavedenia eHealth na rok 2016. Projekt sme v roku 2012 tejto vláde odovzdali tak, že podľa plánu mal a mohol byť spustený v lete 2013. Žiaľ, politické výmeny v NCZI i na ministerstve celý proces zabrzdili. Richard Raši ako minister na konferencii Zdravotnícka informatika v roku 2009 hovoril o termíne plne funkčného eHealth v roku 2013. Ako minister som sa snažil tento termín dodržať. Nerozumiem, prečo Smer-SD posúva termín na rok 2016...

Celý názor si môžete prečítať v ZdN, č. 21/2013

Sekcia: Názory Autor: MUD. Ivan Uhliarik (KDH), exminister zdravotníctva
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 193