Zdravotnícke noviny

Názory

​Podarilo sa

3. júl 2020 - Citlivé informácie sme v projektoch víťazov nenašli.
Keď sme sa počas (zatiaľ) posledného oddlžovania nemocníc zaujímali o ich ozdravné plány, z ministerstva prišla odmietavá odpoveď. S odôvodnením, že plány obsahujú strategické informácie, ktoré by v konkurencii súkromných nemocníc znamenali konkurenčnú nevýhodu. Oddlžovanie sa skončilo a zadlžovanie štátnych nemocníc pokračuje. Spomenie si ešte niekto na Druckerove ozdravné plány, vďaka ktorým mali byť štátne nemocnice už o dva roky v pluse?

Podobne citlivé informácie sú aj v projektoch nového vedenia VšZP. Aspoň tak to hovoril minister v nedávnom rozhovore pre ZdN. Projekty uchádzačov sa preto nezverejnili na ministerskom webe ako v minulosti, no na požiadanie sme dostali možnosť do nich nahliadnuť. Bez fotenia, bez možnosti robiť si výpisky. Prísne tajná akcia pod dozorom nepriniesla žiadne prekvapenie, len listovanie množstvom strán s údajmi z verejne dostupných zdrojov a s poučkami z odbornej literatúry.

Citlivé informácie o tom, akým spôsobom VšZP získa viac poistencov v budúcom roku, sme v projektoch víťazov nenašli. Ak teda za strategickú informáciu nepovažujeme cieľ zastaviť úbytok poistencov do roku 2022 či prísľub „snažil by som sa šetriť výdavky všade tam, kde je to možné a efektívne“.

Poučenie – utajovanie nad rámec legislatívne daných utajovaných skutočností vyvoláva podozrievanie a nedôveru. Podarilo sa.
 
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 0