Zdravotnícke noviny

Názory

​Po funuse

7. jún 2018 - Ohlasovať hygienické balíčky so základnými potrebami pre pacientov je v 21. storočí trápne.
Téma toaletného papiera v štátnych nemocniciach je nedôstojná vyjadrení najvyšších politických činiteľov a v krajine, píšucej úspešný príbeh, mala byť definitívne vyriešená už dávno.

A obzvlášť nevhodne vyznieva toto pompézne ohlasovanie balíčkov v čase, keď nám viac ako hygienické potreby chýbajú zdravotníci. Poslanecký prieskum v najväčšej slovenskej univerzitnej nemocnici ukázal, že na niektorých klinikách klesol počet sesterských úväzkov za rok až o tretinu. Málo sestier, viac služieb, menej výkonov, prekladanie operácií – toto nezachráni ani voňavý toaletný papier.

Riešenie v podobe príchodu bulharských sestričiek je z roviny sci-fi. Tie flexibilné sú už dávno v prímorských zdravotných strediskách alebo na lepšie platených miestach v západoeurópskych nemocniciach. Rovnako nepravdepodobný je scenár s kubánskymi sestrami, ktoré k nám môže prilákať jedine vidina voľného pohybu v rámci EÚ. Ako dlho sa tu zdržia pred premiestnením smerom na západ, je tiež otázne.

Masívne investície do štátnych nemocníc v podobe rekonštrukcií, moderných prístrojov či nových postelí sú skvelou správou. Ak by boli dátumované v roku 2008.

Navyše dnes oveľa nástojčivejšie platí, že prístroje vysúťažíme, ale ľudí nie.
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 29