Zdravotnícke noviny

Názory

„Pengy“

9. október 2018 - Možno viacerých občas ruší, komu dávame a komu berieme z balíka verejných financií aj v rámci zdravotníctva.
Tu a tam počuť hlasy pacientov či zariadení, chýba tamto, nedostatok tamtoho, nie je uhradená liečba, nie je uhradený zákrok. Médiá následne urobia čurbes a sem-tam má príbeh aj veselý americký happy end. A občas nie.

Potom registrujete situácie, ktoré vedia zdvihnúť tlak mimo normy. A síce, keď si priami účastníci happy endu nevedia vážiť príležitosť, ktorú získali. Predstavte si, na jednej miske váh pacient s liečbou (nie finančne lacnou), ktorý by mal preto prestať fajčiť, konzumovať alkohol či obžierať sa. Realita je, že robí presný opak.

Na druhej miske vidíte dôchodcu s malým vreckom vyťahujúc mreže z chodníkov, aby našiel pár mincí. A keď mu kúpite jedlo, prejaví viac vďaky ako týpek z prvej misky. Alebo človek, ktorý potrebuje transplantáciu pečene, je predbehnutý v poradovníku osobami, ktorí tiež potrebujú transplantáciu, len s tým rozdielom, že oni si tú pečeň napríklad prechľastali.

Nepomohlo by zavedenie trikrát a dosť aj v zdravotníctve? Ak dostaneš tri varovania a nezmeníš sa, tak si začneš všetko nad rámec hradiť sám alebo sa nastaví percento spoluúčasti. Možno by sa potom mohli alokovať peniaze ľuďom, ktorí si to budú vážiť.
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 250