Zdravotnícke noviny

Názory

Patent na pravdu?

30. január 2017 - Slovensko ovládla epidémia chrípky, lekári oznámili už vyše 70 000 akútnych respiračných ochorení. Ak sme ešte pred desiatimi rokmi dosahovali zaočkovanosť populácie 13 percent, v minulej sezóne sa dalo zaočkovať len niečo vyše 4 percent.
Nad príčinami takého veľkého nezáujmu o vakcináciu si odborníci dlho lámu hlavu, ale zmeniť to nedokázali. Ich pomaly už otrepaným argumentom je, že za všetko je vinná antivakcinačná loby. To, kto vlastne tá loby je a čo také hororové vlastne stvára, sa však už nedozvieme.

Som však presvedčený, že pravda sa hľadá v diskusii, polemike, nie je raz navždy daná odkiaľsi zhora a len jednej strane. Keď diskusiu odmietajú odborníci, presvedčení o svojej univerzálnej pravde s argumentom, že je pod ich úroveň polemizovať s „neodborníkmi“, je to vlastne pohodlný spôsob cenzúry. My svoj názor nedáme a vy ten druhý nezverejníte, lebo by to nebolo korektné...

Ale tá loby má v rukách mocnú zbraň – internet. Nepotrebuje printové médiá, aby prezentovala svoje názory, odborníkmi okázalo ignorované. A ak kdesi poznamená, že odborníci o problematike odmietli diskutovať, laik si, samozrejme, povie – nemajú pádne argumenty, tak radšej čušia.

Je to správna cesta, ako presvedčiť ľudí o potrebe vakcinácie?
Sekcia: Názory Autor: Branislav Janík, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 129