Zdravotnícke noviny

Názory

​Ochota

5. august 2019 - Zdravotníctvo prináša rôzne príbehy a emócie
Napríklad príbeh pacientky, ktorej nebola schválená liečba. Jeden by povedal, že vzhľadom na ochorenie, a že osoba tesne po štyridsiatke bude v tabuľke ako nákladovo-efektívny pacient. Po komunikácii s poisťovňou vzišlo, že treba podať špeciálnu žiadosť. Lekár ju však odmieta sprocesovať, lebo podľa neho nebude schválená. Zrazu si uvedomíte, že žijete v krajine, kde váš život závisí od množstva pečiatok.

Tak zisťujete, či poisťovňa liečbu schváli. Vraj áno. Opätovne prosíte lekára, nech vybavuje. Ten napokon žiadosť vybaví. Prejde niekoľko týždňov. Lekár odišiel na dovolenku. Pacientka by sa však chcela informovať. Volá poisťovni a zistí, že žiadosť je zamietnutá. Nebudem zdržiavať, záver je taký, že lekár žiadnu žiadosť a povolenie nevybavil.

Nech mi, prosím, teda ešte raz niekto skúsi povedať, že lieky na výnimky majú pravidlá. Viem, že lekárov, ako spomínam tu, nie je veľa, ale koľko je takýchto prípadov?

Namiesto strihania červených pások by si mohli kompetentní na kopci radšej naťukať stránku ľudia ľuďom a venovať jej aspoň toľko času, ako tomu prestrihávaniu. Možno by sa v nich niečo pohlo a uvedomili by si, že finančná toxicita ochorení začala byť problémom aj u nás, a že ho treba riešiť.
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 159