Zdravotnícke noviny

Názory

​Nie je skríning ako skríning

3. september 2020 - Otázka znie, nie kedy, ale kde sa začne šetriť.
Keď sa vlani začal prvý, štátom riadený skríning kolorektálneho karcinómu, vytrvalí iniciátori tejto myšlienky ani po viac ako dvadsaťročnej snahe netajili optimizmus. Počet testov v rámci skríningu aj preventívnych prehliadok sa priblížil k hranici 350 000 vyšetrených vzoriek, čo je úspech. Za efektívny skríning kolorektálneho karcinómu sa totiž v našich podmienkach považuje ročná účasť 400 000 osôb z ohrozenej populácie. 

Keď potom odštartoval skríning rakoviny prsníka a krčka maternice, zdalo sa, že konečne ožila roky zanedbávaná oblasť. To však nikto nerátal s novým koronavírusom, ktorý utlmil aj skríningové programy. Preventívne prehliadky sa rozbiehajú veľmi pomaly a o skríningu platí to isté. Slováci a Slovenky zatiaľ očakávajú denne skôr aktualizované čísla o nových infikovaných koronavírusom než pozývací list na skríningové vyšetrenie. Otázne je, či sú zasielané...

Hovoriť dnes o skríningu cievnych výdutí, ktorý rovnako zachraňuje životy, vyzerá ako nápad zo zlého filmu. Najmä preto, že neplatí rovnica ako pri onkologických skríningoch, kde vyhľadávanie a diagnostika v skorom štádiu šetrí náklady na budúcu liečbu. Aktívne vyhľadávanie aneuryziem v rizikovej skupine totiž prináša platcom presne opačný efekt – endovaskulárna liečba nie je lacná.

V čase, keď pandémia uberá stámilióny eur zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, sa o peniazoch bude hovoriť čoraz viac. Otázka znie, nie kedy, ale kde sa začne šetriť.
 
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 0