Zdravotnícke noviny

Názory

(Ne)uveriteľné zlepšenie

9. október 2018 - Ak ste ešte nečítali Národný investičný plán na roky 2018 – 2030, smelo do toho. Nájdete v ňom úctyhodnú dávku optimizmu, jasne zaváňajúcu predvolebným maľovaním ružových zajtrajškov.
Čo iné už len môže človeku napadnúť po prečítaní nasledujúcej vety: „Čo sa týka ukazovateľov ekonomického rozvoja a blahobytu, je postavenie Slovenska dobré, s miernym priestorom na zlepšenie, čo sa týka zdravia a kvality života.“

Národný investičný plán je dielom úradu podpredsedu vlády, bývalého ministra zdravotníctva a riaditeľa najzadlženejšej slovenskej nemocnice Richarda Rašiho. O jeho znalosti pomerov minimálne v tomto rezorte nie je dôvod pochybovať. Ako teda vidí plánované zlepšenie verejného zdravotníctva, ambulantnej starostlivosti aj ústavnej zdravotnej starostlivosti za 1 miliardu a 854 miliónov eur v najbližších dvanástich rokoch?

Tri štvrtiny tejto sumy majú smerovať do nemocníc, hlavne na ich obnovu, zriadenie urgentov, iktových centier a traumacentier. Pochybujúcich skeptikov poteší, že plány počítajú s vybudovaním desaťročia pripravovanej novej nemocnice Rázsochy v hlavnom meste. Aj keď prístup hlavného financmajstra na tlačovej konferencii ("Dúfam, že sa domotáme k nejakému výsledku novej nemocnice v Bratislave...") ani náhodou nevytvára dojem, že ide o prioritu jeho kolegyne Kalavskej.

Najväčšie prekvapenie je pri ambulantnej sfére. Národný plán jednoducho a stroho oznamuje, že do roku 2030 sa stabilizuje sieť ambulantných poskytovateľov a zabezpečí sa zdravotnícky personál s príslušnými špecializáciami prostredníctvom rezidentského programu. V čase, keď hlavná odborníčka rezortu pre všeobecné lekárstvo upozorňuje na to, že všeobecný lekár sa stáva ohrozeným druhom, tretina rezidentov je na materskej či rodičovskej dovolenke, záujem o rezidentský program od jeho štartu rapídne klesol, aj projekt integrovaných centier za stámilióny z eurofondov môže stroskotať na nedostatku lekárov a skončiť ako sofistikovaný realitný biznis. Otáznikov je ešte oveľa viac.

Tieto strategické materiály s prívlastkom národný sú skrátka ťažko uveriteľné. Aj národný program duševného zdravia vyzeral na papieri veľkolepo, no realitu opisujú odborníci úplne inak. Sme pred štartom národného onkologického plánu, a hoci jeseň mala priniesť informačnú kampaň zameranú na poistencov, zatiaľ o nej nechyrovať. Priestoru na zlepšenie je oveľa viac, ako vyjadruje slovíčko „mierny“ zo spomínanej citácie...
Sekcia: Názory Autor: Monika Toporcerová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 132