Zdravotnícke noviny

Názory

Nemocnice na okraji záujmu

9. apríl 2019 - Dnes je zrejmé, že nemocnice potrebujú dofinancovať
Slovenské zdravotníctvo je plné paradoxov. Na jednej strane chceme kvalitnú zdravotnú starostlivosť, moderné vybavenie a špičkový personál. Zároveň však nemocnice dostávajú od slovenských politikov jednu ranu za druhou. Naposledy v podobe sociálneho balíčka a rekreačných poukazov.

Či sú tieto opatrenia skutočne potrebné alebo sú len politickým populizmom, dajme teraz bokom. To, čo je podstatné, je fakt, že predstavujú pre, už dnes podvyživené, slovenské nemocnice dodatočnú záťaž v desiatkach miliónoch eur. Asociácia nemocníc Slovenska hovorí o viac ako 100 miliónoch eur, ktoré budú v roku 2019 nemocniciam chýbať.

Opäť trestáme tých dobrých

Ak ste manažér nemocnice, máte dve možnosti, ako ju riadiť. Buď zvoliť ľahostajný prístup a zatvárať oči pred dlhmi, veď štát ich aj tak na konci zaplatí. Tento prístup si prevažná väčšina manažérov nemocníc združených v ANS dovoliť nemôže a úprimne povedané ani nechce. Druhou možnosťou je, že nemocnicu budete riadiť zodpovedne a snažiť sa z rozpočtu niečo ušetriť, aby ste mohli investovať do medicínskej techniky či kvalitného personálu. 

Ak si myslíte, že štát podporuje druhý spôsob riadenia, ste na omyle. Na konci dňa na vás hodí ešte svoje povinnosti a nechá vás zaplatiť za svoje populistické opatrenia. Pritom dodatočné náklady pre nemocnice v dôsledku sociálnych balíčkov a rekreačných poukazov boli známe už na jeseň minulého roka. Napriek tomu bol schválený štátny rozpočet, ktorý na financovanie týchto dodatočných nákladov vôbec nemyslel. 

Samotné ministerstvo zdravotníctva neurobilo vôbec nič, aby zariadilo dodatočné prefinancovanie týchto opatrení. Nechalo dospieť celú situáciu až do dnešných dní, keď sú nemocnice nútené hroziť výpoveďami zmlúv poisťovniam a stav začína byť kritický.

Financovanie zdravotníctva je dlhodobý chaos

Hasenie požiarov v zdravotníctve dodatočným dofinancovaním je dlhodobým folklórom. Že je rozpočet pre zdravotníctvo deravý, sa vie už od jeho vzniku a napriek tomu sa zodpovední tvária, že je to tak v poriadku. Však keď bude zle, rezort sa dofinancuje. 
Takýto prístup však len ďalej znásobuje chaos v slovenskom zdravotníctve. Poisťovne ani poskytovatelia nemajú šancu plánovať a snaha hospodáriť vyrovnane je takmer nemožná. 

Dnes je zrejmé, že nemocnice potrebujú dofinancovať, aby pokryli všetky nové sociálne opatrenia, na ktoré štátny rozpočet nemyslel. Do budúcnosti by sme si však mali prestať klamať a nečakať, že situácia v zdravotníctve sa vyrieši len tak „sama od seba“. Nevyrieši.
 
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Igor Pramuk, viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 197