Zdravotnícke noviny

Názory

Neexistujúce dekubity

12. september 2017 - Polohovanie, špeciálny matrac či aspoň podložka
Triviálne veci, ktoré by dokázali predísť jednému z najväčších problémov nášho zdravotníctva – dekubitom. Prečo najväčším? Pretože až 95 percentám dekubitov by sa dalo predísť. Pretože ich liečba niekoľkonásobne prevyšuje cenu obyčajného antidekubitného matraca. Pretože u mnohých pacientov spôsobuje zbytočnú smrť. Pretože je indikátorom starostlivosti v našich nemocniciach. Nech si hovorí, kto čo chce. 

Sú nemocnice a oddelenia, ktoré sú vyhlásené „pestovaním“ dekubitov. Vedia o nich aj samotní lekári, verejne však prstom neukážu. Svojich príbuzných by tam však v živote nedali. 

Do jednej z takýchto „vyhlásených“ nemocníc na JIS priviezli pacienta s opuchom mozgu. Nad tým, že antidekubitné matrace nemá interné oddelenie, môžeme privrieť oči. Nie sú tam len ležiaci pacienti. Ale že takéto matrace nemá ani JIS, je na pováženie. 

Jeho dcéra to preto zobrala do vlastných rúk, matrac kúpila za vlastné a dovliekla ho do nemocnice. Otca pred dekubitmi uchránila a v doliečovacom zariadení, kde, mimochodom, antidekubitný matrac má každá posteľ, je tak spokojnejší. Príbuzní pacienta na vedľajšej posteli tak neurobili. Matrac za vlastné nekúpili. A personál liečebne, kam ho z nemocnice previezli, už len zdesene zdokumentoval to, čo na jeho tele našli...

Výsledok? Sepsa. Koniec príbehu už všetci tušíte...
Sekcia: Názory Autor: Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 99