Zdravotnícke noviny

Názory

Nedostatok sestier nevyriešia len platy

14. február 2020 - Zákonom stanovené minimálne mzdové nároky sestier mali predovšetkým zlepšiť ich odmeňovanie
Túto ambíciu však naplnili len čiastočne. Posledný prieskum SKSaPA ukázal, že síce sestry tarify dostávajú, ale preplácanie zmennosti, nadčasov a osobných ohodnotení zo strany zamestnávateľov sa dodržuje len čiastočne. Ďalším cieľom stanovenia platových taríf pre sestry bolo stabilizovať ich v našom zdravotníctve a riešiť tak ich nedostatok. Aj táto ambícia sa naplnila len čiastočne. Nedostatok sestier naďalej pretrváva. Predovšetkým mladým a jazykovo zdatným sestrám dokáže slovenské zdravotníctvo len ťažko ponúknuť konkurencieschopné podmienky s tým západoeurópskym.

A nie je to len o mzdách. Nič si nenahovárajme, nedostatok sestier nevyriešia len platy. Problémom je aj komplikované a nejednotné vzdelávanie a nejasné kompetencie na základe dosiahnutého vzdelania, ktoré ešte viac zahmlilo účelové vytvorenie tzv. praktických sestier zo zdravotníckych asistentov. A potom nezabudnime ani na pracovné podmienky v nemocniciach, charakterizované vertikálnym hierarchickým riadením potláčajúcim iniciatívu aj kreativitu. Ak k tomu pripočítame aj často katastrofálne pracovné prostredie v polorozpadnutých a prestarnutých nemocniciach, niet sa čomu čudovať, prečo sa mladé sestry do slovenského zdravotníctva nehrnú.

A aké sú riešenia? Predovšetkým jasné vymedzenie a posilňovanie kompetencií sestier vo vzťahu k dosiahnutému vzdelaniu a reálnym potrebám zamestnávateľov. Motivačné odmeňovanie vo vzťahu k náročnosti jednotlivých oddelení, výsledkom práce, jej kvalite a spokojnosti pacientov. A, samozrejme, modernizácia a zlepšenie fungovania celého zdravotníctva. Veď kto by chcel pracovať v chátrajúcej 50-ročnej nemocnici na Slovensku, keď môže pracovať v modernej v Rakúsku?

 
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Viliam Novotný, MPH, predseda strany ŠANCA
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Váš hlas 2. Počet hlasov: 36