Zdravotnícke noviny

Názory

​Na koho to padne?

5. jún 2017 - Novela o liekoch bola prijatá na začiatku roka, časť zákona, na ktorú sa tešili predovšetkým lekárne, začala platiť v apríli

Podarilo sa vyriešiť problém s reexportom na Slovensku. Ministerstvo už nie je pod paľbou pripomienok, aby riešilo situáciu s chýbajúcimi liekmi. Lekárnici už nie sú pod paľbou výčitiek od pacientov, kde sú ich lieky.

Farma firmy neprejavovali verejne žiadnu emóciu, distribučné firmy sa postavili do roly, že akceptujú a budú dodržiavať schválené zmeny. Teda až na jednu asociáciu, ktorá si dala vypracovať právnu analýzu, obrátila sa na Protimonopolný úrad a dokonca aj na Európsku komisiu. Pravdepodobne s cieľom pobiť sa za lepší zdravotný systém.

Priebežne sa distribučné firmy vyjadrovali, že celý emergentný systém predraží samotnú distribúciu. Ako sa vypustilo toto tvrdenie, zaujímalo, kto tieto zvýšené náklady zaplatí. Lebo pri večernom zúčtovaní účet musí niekto zacvakať.

Obavy o nárast distribúcie liekov sa pred pár dňami potvrdil. Vyplýva to aspoň z analýzy dodávateľov, ktorá hovorí o cenovej neefektivite systému. Zvýšili sa náklady v doprave, z personálnej stránky... Zatiaľ ich znášajú distribučky. Ako dlho však bude trvať, kým sa objaví cestička, ktorá sa  vysporiada s týmto problémom.
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 47