Zdravotnícke noviny

Názory

Mali by sme v zdravotníctve zakázať zisk?

3. január 2019 - ​Odpoviem hneď na začiatku. Nie. Zisk nie je amorálny, dokonca ani v zdravotníctve.
Súkromné firmy motivuje k tomu, aby pre našich pacientov vyvíjali a prinášali nové technológie a inovácie. Tie pritom suplujú štát, ktorý dlhodobo zanedbáva investície do výskumu a vývoja vo všetkých oblastiach a už 30 rokov nedokáže dokončiť ani novú univerzitnú nemocnicu. Štát nikdy nebude taký efektívny v prinášaní nových liekov, technológií a prístrojov ako súkromný sektor. Ak firmám vezmeme zisk, prídu o motiváciu ťahať naše zdravotníctvo ďalej.
 
Na druhej strane musíme dodať, že zisk si firmy zaslúžia až po tom, ako pacientom poskytnú všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť. Nemôže sa stať, že si ho odčerpajú bez toho, aby pacient dostal všetko, čo si jeho liečba vyžaduje. Ako príklad slúži debata o zisku súkromných zdravotných poisťovní. Jedným z mnohých problémov našej legislatívy je, že pacient nemá zákonom definovaný konkrétny nárok na zdravotnú starostlivosť. Pacient preto nevie, aké všetky zdravotné výkony má dostať a ako rýchlo mu ich má poisťovňa zabezpečiť. Ak by sme mali jednoznačnú odpoveď na túto otázku, tak vieme aj povedať, či si poisťovňa plní svoje povinnosti voči pacientom, alebo nie. Následne by si totiž pacient mohol takýto nárok od poisťovne efektívne vymáhať a štát by mal jasný nástroj kontroly a vynucovania. Ak pacient nedostane zdravotnú starostlivosť, na akú má nárok, až potom nastáva otázka, či je niekoho zisk primeraný.
 
Okrem toho, že zisk by mal byť primeraný, mal by byť dosahovaný vo vysoko konkurenčnom prostredí. Nie na základe dobrých kontaktov, ako sme to videli v minulosti pri kauzách „teta Anka“ alebo „masér Kostka“, keď mal lepší zisk ten, kto si dokázal v štátnej poisťovni vylobovať lepšiu zmluvu na mesačné platby. A práve štátna poisťovňa dlhodobo umožňovala naozaj neprimerané zisky spriazneným firmám, až sa jej aj vďaka tomu podarilo dostať do nútenej správy.
 
Tiež je dôležité zodpovedať si otázku, kto v slovenskom zdravotníctve zarába najviac. Robert Fico dlhé roky obviňoval súkromné zdravotné poisťovne z odčerpávania zisku zo zdravotníctva, pričom mu popod nos utekali tí najväčší hráči. V zdravotníctve na Slovensku najviac nezarábajú súkromné poisťovne,  ale farmaceutické firmy a dodávateľské firmy. Z našej analýzy tých najziskovejších zdravotníckych firiem na Slovensku vyplýva, že farmafirmy a dodávatelia liekov, prístrojov a zdravotníckeho materiálu si odkrojili v posledných rokoch z koláča viac ako polovicu všetkých ziskov v zdravotníctve. Naša analýza tiež ukázala, že v slovenskom zdravotníctve sa pohybujú viaceré firmy (niektoré z nich už mediálne známe) s naozaj neprimeranými ziskami. Nejde o ojedinelé prípady, ale o systémové diery, ktoré im to umožňujú.
 
Keď mala ministerka zdravotníctva možnosť bojovať proti tým najziskovejším hráčom v našom systéme – farmaceutickým firmám, tak ustúpila ich vyhrážkam a nepodpísala revíziu úhrad liekov, ktorá by nám ušetrila minimálne 50 miliónov eur ročne. Ministerka nie je v tejto situácii prvýkrát. Podobným vyhrážkam od dodávateľov zdravotníckeho materiálu (hlavne toho kardiologického) čelila už ako štátna tajomníčka pod ministrom Druckerom, kde sme od dodávateľských firiem počúvali katastrofické scenáre o nedostupnosti produktov. Ako sa neskôr ukázalo, išlo len o bluf firiem, ktoré nakoniec ceny znížili a milióny ušetrených peňazí zachránili životy tam, kde by to predtým nebolo možné. V biznise totiž platí, že menšie zisky sú vždy lepšie ako žiadne zisky, a preto by farmafirmy aj v tomto prípade nakoniec znížili ceny svojich liekov, aby ich pacienti naďalej kupovali. Tentoraz sa však ministerka zľakla a na zisky farmafiriem si nedovolila siahnuť.
 
Zisk netreba zakazovať, ak pacient dostane všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť. Stačí ho iba ustrážiť, aby bol primeraný a vznikal v zdravej konkurencii. Jediné, čo sa musí skončiť, sú časy rozprávkových ziskov.
Sekcia: Názory Autor: Oskar Dvořák, expert strany SPOLU na zdravotníctvo
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 147