Zdravotnícke noviny

Názory

List premiérovi

11. február 2019 - V druhej polovici 90-tych rokov boli vo verejnosti dosť populárne „Listy premiérovi“, ktoré písal a publikoval humorista Rasťo Piško. Svojským humorom v nich glosoval aktuálne politické dianie tej doby.
Otvorené listy adresoval vtedajšiemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Obsah listov dobre vystihoval spoločenskú náladu v kontexte toho času uplatňovanej formy politiky na Slovensku a bol to takpovediac smiech cez slzy.

Minulý týždeň napísali súčasnému premiérovi otvorený list lekári Slovenska. Nie je to žiadny humor. List je v podstate smutný. Okrem iného aj preto, že sa obracajú na premiéra, nakoľko komunikáciu s ministerstvom zdravotníctva vyčerpali. O čo ide lekárom?

Ide im o zúfalý status projektu Nemocnica Rázsochy. O novú národnú nemocnicu, ktorú už niekoľko rokov ministri zdravotníctva začínajú stavať. Presnejšie chcú začať stavať. Ešte presnejšie, najprv chcú na mieste výstavby zbúrať starý betónový skelet. Ale ani to sa im nedarí. Nedarí sa to už štvrtému slúžiacemu ministrovi/ministerke od roku 2012, kedy zodpovednosť za rezort zdravotníctva prevzal SMER. Už sedem rokov dumajú ako začať výstavbu jedinej novej štátnej nemocnice v ére samostatného Slovenska. Novej štátnej nemocnice, ktorej projekt započal v ďalekom roku 1987!

V piatok minulý týždeň na svojom poslaneckom brífingu podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo MUDr. Alan Suchánek k tomu okrem iného poznamenal trefný príklad. Konštatoval, že za tú dobu čo SMER od roku 2012 zodpovedá za zdravotníctvo, podporil výstavbu dvoch futbalových štadiónov, z toho jeden národný v Bratislave, ktorý bude čochvíľa hotový. Samozrejme vôbec nič proti futbalovým štadiónom. Potrebujeme ich. Slúžia nielen športovému vyžitiu futbalových fanúšikov, ale sú miestom pre výchovu mladých talentov.
Prečo sa to však s výstavbou novej štátnej nemocnice Rázsochy už roky SMERu akosi nedarí?

V čom asi robia „súdruhovia“ chybu? Chyba v prioritách? Skôr nie, pretože priorita stavať novú nemocnicu Rázsochy bola deklarovaná vo vládnom materiáli ministerky Zvolenskej v roku 2013. Nehovoriac o tom, že išlo o opakovanú prioritu, pretože ešte v marci 2010 minister zdravotníctva za SMER Richard Raši predložil vláde návrh financovania dostavby Nemocnice Rázsochy. A Robert Fico, v tom čase premiér, verejne prehlásil, že Rázsochy vláda podporí.

Chýbajú peniaze? Na novú štátnu nemocnicu s takou anamnézou procesu prípravy musia byť financie už dávno pripravené. Hádam by si premiér netrúfol oznámiť občanom, že peniaze na roky pripravovanú novú štátnu nemocnicu stále nie sú, ale na 14 stíhačiek sa peniaze našli.

Chýbajú ľudia? Ťažko povedať. V januári 2018 minister Drucker menoval do funkcie generálnu riaditeľku ešte nepostavenej Nemocnice Rázsochy Zitu Táborskú, bývalú šéfku Úradu pre verejné obstarávanie. Rok je už doba, za ktorú by mohol byť požadovaný odpočet práce.

Čo však stihla nová generálna riaditeľka novej štátnej nemocnice za rok urobiť, nie je verejne známe. Na webe ministerstva zdravotníctva, na podstránke „Nová Univerzitná Nemocnica“, sa nič aktuálne nedozvieme. A podľa prehlásení ministerky o termínoch začatia búracích prác starého betónového skeletu je možné konštatovať, že o tom tiež veľa nevie.

Aká je teda diagnóza? Podozrenie je na nízku gramotnosť riadiaceho kádrového aparátu rezortu zdravotníctva ako obraz celkového priemeru resp. mediánu troch podstatných ukazovateľov: 1) miery chápania riadiacich procesov, 2) morálky, 3) disciplíny pri výkone riadiacich/štatutárnych funkcií daného rezortu.

Počkajme si však na odpoveď premiéra na list lekárov. Možno sa niečo nové a optimistické dozvieme.
Sekcia: Názory Autor: Robert Mamrilla, poradca podpredsedu Výboru pre zdravotníctvo NR SR Alana Sucháneka
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 175