Zdravotnícke noviny

Názory

​A je to!

23. október 2018 - Hurá. Situácia v zdravotníctve sa výrazne zlepšila. 
Vláda začala dodávať hajzel papier do svojich nemocníc. Navyše, sľubuje do nich „najväčšie investície“, na rok 2019 na úrovni 100 miliónov eur, v roku 2018 to bolo iba 48 miliónov. Nuž, „zemský ráj to na pohled“.

Ak sa však bližšie pozrieme, čo sa bude diať v roku 2019, zistíme, že vláda bude dávať za svojich poistencov o 223 miliónov eur menej ako v roku 2018. Presnejšie, v roku 2018 to bola jedna miliarda a stoosemdesiattri miliónov eur a v budúcom roku iba 960 miliónov. Vyjadrené v percentách to bude namiesto tradičných štyroch iba niečo pod tri percentá, počítané z priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Celkovo sa príjmy zdravotníctva odhadujú na vyše päť miliárd eur. Nárast príjmov o vyše 230 miliónov je daný poklesom počtu nezamestnaných, alebo, ak chcete, tým, že ekonomika frčí.

Vždy sme s Petrom Pažitným hovorili, že nemá veľký význam pridávať peniaze do systému, ak je málo efektívny, podobne ako nemá význam prilievať vodu do deravého suda. Vieme, že neprekáža, ak štát znižuje svoje príspevky za poistencov štátu, nakoniec, existujú krajiny, kde štát nedáva ani halier a funguje to tam dobre. Čo prekáža, je, že štát „ušetrené“ peniaze hodlá míňať na svoje nemocnice, ambulantný sektor ani neštátne nemocnice z toho nebudú mať nič. Kde je spravodlivosť, kde je čestná súťaž subjektov?

To, že investície v štátnom sektore sú veľmi podobné vyhadzovaniu peňazí von oknom, je všeobecne známe. S výnimkou akciových nemocníc vieme, že žiadna štátna nemocnica nekúpila nejaký prístroj, liek alebo ten toaletný papier lacnejšie ako neštátne nemocnice, o súkromných nehovoriac. Argument, že štátne nemocnice sú koncové, a teda majú najťažších a aj najdrahších pacientov, preto štát musí do nich investovať, je scestný. Na to sú tu zdravotné poisťovne, aby financovali starostlivosť podľa náročnosti a kvality práce.

Ak návrh štátneho rozpočtu prejde tak, ako je navrhnutý, a vzhľadom na koaličnú mašinériu sa iné ani nedá čakať, myslím si, že v krátkej budúcnosti toho papiera budeme potrebovať oveľa, oveľa viac.
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 232