Zdravotnícke noviny

Názory

Horúce nielen leto

14. jún 2018 - Zdá sa, že nájsť spoločnú reč v prípade výstavby novej univerzitnej nemocnice bude omnoho ťažšie.
Nervózne pingpongovanie oboch strán (rozumej MZ SR a lekárskych profesijných združení) dáva tušiť, že horúce nebude len leto.
Nie je pravda, že nová UNB, ak ju berieme unblok, bude mať len 653 lôžok. Bude ich mať vyše 1 100, pretože k Rázsochám musíme pripočítať lôžka ružinovskej nemocnice, v ktorej má aj naďalej fungovať akútna zdravotná starostlivosť.

Áno, naozaj je zarážajúce a nezmyselné zníženie počtu internistických lôžok, už dnes sú v Ružinove natlačení štyria pacienti v trojlôžkovej izbe. A nie sú to „odložení“ polymorbídni pacienti, ktorí čakajú len na to, kedy sa ich blízkym podarí vybaviť LDCH.

O tom, že diskusia bude ťažká, svedčia aj požiadavky oboch strán. Kým štát by najradšej 300 lôžok škrtol, lekárska komora a poradcovia premiéra ich 800 chcú pridať. Nuž, v tomto sa kompromis hľadá ťažko. Nájsť sa však musí. Jasné je, že nová nemocnica nemôže stáť bez toho, aby do toho nemohli zasiahnuť svojimi návrhmi samotní lekári. Samozrejme, ekonómovia ich musia okresať.

Oveľa väčší problém ako počet lôžok bude však personál. Toto je problém číslo jeden, ktorý zatiaľ nerieši nikto. Pretože načo nám budú lôžka, ak pri nich nebude mať kto stáť.
Sekcia: Názory Autor: Katarína Lovasová, šéfredaktorka Zdravotnícky novín
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 80