Zdravotnícke noviny

Názory

​Bez zmeny

7. máj 2019 - Pred niekoľkými dňami vyšiel v jednom denníku rozhovor s lekárom, ktorý drzo vyhlásil, že v podstate by pacienti mali mať zodpovednosť za svoje zdravie
Napríklad ak pacient užíva finančne náročnú liečbu a i napriek svojmu stavu neprestane fajčiť alebo piť, mal by si liečbu hradiť sám. V diskusii sa spustila ohnivá vlna kritiky, že sú to nezmysly a neetické moralizovanie. Lekár má liečiť a nie sa (o)púšťať do takýchto komentárov.

Áno, vskutku nepredstaviteľné, aby sa i pacient zapojil do procesu svojej liečby, aby sa vzdal napríklad fajčenia, nedajbože alkoholu, obzvlášť toho, lebo keď vyhlásite, že nepijete, môžete rovno povedať, že ste videli jednorožca. V diskusii sa objavili príspevky, ktoré spomínali neetický prístup.

Je otázne, nakoľko je z ich pohľadu etické, aby pacient, ktorý zmení svoj životný štýl, lebo chce byť úspešne liečený, chce urobiť niečo pre seba, dostane negatívne stanovisko k úhrade liečby a pacient, ktorý pokračuje bez zmeny, mal uhradené všetko. Možno by mohli diskutujúci vysvetliť i lekárovi, ako má oznámiť pacientovi, že nevydalo a liečbu nedostane, alebo teda môže si ju hradiť sám. Prečo vieme nemalé financie obetovať na domáce zvieratká, na paušály, telefóny, autá, ale keď padne pozornosť na naše zdravie – ochorenie, chceme, aby rýchlo konali zdravotníci, štát, poisťovne, a seba tak automaticky vytesníme, ako by sa to ani netýkalo nás?
Sekcia: Názory Autor: Jana Andelová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 185