Zdravotnícke noviny

Názory

Argumenty o zlepšení starostlivosti krívajú

21. február 2013 - Opätovné zavedenie tzv. výmenných lístkov spôsobí, že človek napríklad s bolesťami kolena alebo chrbta bude hodiny tráviť v tej istej čakárni s ľuďmi, ktorí majú napríklad chrípku. Tomu ťažko rozumieť, asi naozaj dôvodom je to, aby do štátneho rozpočtu prišlo viac peňazí.
Ešte viac pacientov v čakárňach

V čakárňach lekárov sa stretáva množstvo ľudí a môže sa stať, že po zavedení tejto povinnosti do praxe neochorie na chrípku 100 000 ľudí ako teraz, ale oveľa viac. Apeloval som, aby poslanci tento zlý návrh neschválili, lebo inak nebudú mať ľudia iba klasickú, prasaciu alebo vtáčiu chrípku, ale každý rok aj „smerácku“ chrípku. Výmenné lístky nikdy neplnili inú úlohu ako šikanovanie pacientov. Argumentácia, že všeobecný lekár musí mať všetky informácie, pokrivkáva v tomto prípade na obe nohy. Výmenný lístok odnesie pacient od všeobecného lekára k špecialistovi, ale nikto pacienta neprinúti, aby odniesol po vyšetrení u špecialistu lístok, správu späť k všeobecnému lekárovi. Dôsledkom bude ešte viac pacientov už v dnes preplnených čakárňach všeobecných lekárov a zbytočné preháňanie chorých. Argumentáciou je zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a zamedzenie kontraindikáciám pri užívaní liekov či duplicity vyšetrení. Ako, keď nie je povinnosť vrátiť sa so správou od špecialistu k všeobecnému lekárovi? Pri absencii tejto povinnosti argumentácia neobstojí a stane sa presne to čo v minulosti. Navyše stále nemáme elektronické zdravotníctvo...

Zhoršenie starostlivosti

Strana Smer-SD aj v minulosti, keď sa výmenné lístky zaviedli tvrdila, že to pomôže, aby všeobecný lekár organizoval zdravotnú starostlivosť pre pacienta, povedal mu, kam má ísť, aby ho lepšie liečil. V praxi to nefungovalo. Jediné, čo fungovalo bolo, že keď človeka bolel chrbát a potreboval ísť neurológovi, najprv musel čakať nie raz aj niekoľko hodín u všeobecného lekára. Aj preto považujem tento krok za zhoršenie informovanosti a zhoršenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Často ako argument počúvame, že pilierom, ústrednou zložkou systému poskytovania zdravotnej starostlivosti by mal byť tzv. rodinný lekár, ktorý pacientovi lístok iba nevypíše, ale ktorý ho aj vyšetrí, popíše problém, určí diagnózu... Kde na to vezme čas? Vďaka novele zákona 578/2004 o poskytovateľoch, ktorá má platiť od 1. apríla 2013, mám o všeobecnom lekárovi ako piliere značné pochybnosti.


 

Sekcia: Názory Autor: Ivan Uhliarik (KDH), poslanec NS SR
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 440