Zdravotnícke noviny

Názory

​Ak by sa to podarilo...

8. august 2018 - Plán reprofilizácie/stratifikácie nemocníc je dobrý. 
Je to strategický materiál, s víziou. Spĺňa medicínske aj ekonomické požiadavky na efektívne nastavený systém. Ak by sa ho podarilo uskutočniť, slovenskému zdravotníctvu to významne pomôže. Pacienti budú mať dostupnejšiu a kvalitnejšiu starostlivosť, zdravotníci budú lepšie zaplatení a lepšie využití, nemocnice nebudú generovať straty. Je pravdepodobné, že aj výsledky slovenského zdravotníctva sa v medzinárodnom porovnaní zlepšia.

Je tam však tá jedna podmienka – „ak by sa ho podarilo uskutočniť“.
 
Nápady na optimalizáciu, reštrukturalizáciu, redukciu... siete nemocníc nie sú ničím novým. V rôznych obmenách sa o nich diskutuje viac než desať rokov. Ale prakticky nikdy sa nedostali do realizačnej fázy, pretože ich sprevádzajú obrovské politické náklady. Lokálna politika dokáže potrebným zmenám úspešne čeliť cez srdcervúce správy v televíznych novinách, čoho sme boli svedkami napr. pri nedávnom pokuse o zrušenie pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku.

Nachádzame sa v druhom polčase vládnutia, keď politológovia už neodporúčajú presadzovať nepopulárne zmeny. Preto som zdržanlivý v predpovedaní budúcnosti tohto plánu.
Sekcia: Názory Autor: MUDr. Tomáš Szalay, HPI
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 210