Zdravotnícke noviny

Blogy

Koniec smutného príbehu

19. február 2014 - Príbeh začiatku a konca komunistickej myšlienky znárodnenia súkromných  poisťovní je ukážkou neschopnosti dvoch vlád Roberta Fica urobiť niečo so zdravotníctvom.
Zadlžovanie nemocníc, málo peňazí na platy sestier sú len viditeľnou časťou nefungujúceho systému.

Populistické gestá

Robert Fico, Smer-SD a jeho ministri nemajú a nikdy nemali záujem o akúkoľvek reformu, preto sa vždy schovávali za populistické gestá. Počas prvej Ficovej vlády sa nehovorilo o ničom inom len o zákaze zisku poisťovní.

Zakrývalo sa tak postupné ovládnutie ziskových častí zdravotníctva pre spriatelené spoločnosti a postupná deštrukcia všetkého, čo ešte ako-tak fungovalo. Ukážkovým príkladom nie je len strata vo VšZP 120 mil. eur v priebehu 4 rokov, ale aj enormné zadlženie nemocníc. Na ich ozdravenie sme museli dať 300 mil. eur a tvrdými opatreniami sme zachraňovali VšZP pred krachom.

Mimochodom, na jej čele bola súčasná ministerka zdravotníctva. Necelé dva roky, samozrejme, nestačili na to, aby sme zdravotníctvo zreformovali a Smer-SD po ďalších vyhratých voľbách neprekvapil.

Milióny za arbitráž

Jedinou témou súčasnej Ficovej vlády v zdravotníctve je znárodnenie súkromných poisťovní. Opäť ide len o prekrývanie toho, čo sa v zdravotníctve deje, resp. nedeje. Nemocnice sú opäť zadlžené rovnako ako pred dvoma rokmi, Smer-SD už zabudol, že hlasoval za vyššie platy sestier, tie ich ani dodnes nemajú.

Ministerstvu zdravotníctva aj vláde je to úplne jedno. Zákaz zisku poisťovní sa skončil fiaskom a protiústavný zákon už dnes neplatí. Doteraz nás populizmus Smeru-SD v zdravotníctve stál asi 40 mil. eur, ktoré musíme zaplatiť majiteľovi poisťovne Union po prehratej arbitráži o zákaze vyplácania zisku a na právnikov, ktorí obhajovali neobhájiteľný zákon Smeru-SD.

Počas vlády Ivety Radičovej sme sprísnili vyplácanie zisku poisťovní zákonom. Zo záhadných dôvodov sa to Smeru-SD nepáči - ak by to tak nebolo, zákon by mohli ešte viac sprísniť. Naopak, Smer-SD chce dať majiteľom súkromných poisťovní ešte viac zarobiť, chce ich vyplatiť. Stovky miliónov eur tak namiesto nemocníc skončia v rukách súkromných majiteľov poisťovní. Smer si tiež osobuje právo rozhodovať o 1,8 mil. ľuďoch, ktorí sú dobrovoľne poistení v súkromných poisťovniach.

Je vopred zrejmé, že zákon tak opäť ústavný súd označí za protiústavný, lebo neexistuje verejný záujem znárodňovať súkromný majetok. Ďalšie arbitráže by nás tak v prípade realizácie tohto populistického kroku stáli ďalšie desiatky miliónov eur.

Verím, že projekt, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani nebohý Hugo Chávez, Ficova vláda definitívne zavrie do najspodnejšieho „šuflíka“ a už ho nikdy nenájde. Nielen preto, že zákon je zjavná hlúposť, ale preto, aby Smer-SD konečne aspoň skúsil začať riešiť skutočné problémy zdravotníctva.
Sekcia: Blogy Autor: MUDr. Ivan Uhliarik (KDH), exminister zdravotníctva
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1585