Zdravotnícke noviny

Blogy

Hospodárenie nemocníc sa vraj zlepšuje

20. január 2014 - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vedno s riaditeľmi štátnych nemocníc tvrdia, že v štátnych zdravotníckych zariadeniach sa ekonomická situácia zlepšuje.
Argumentujú predovšetkým spomalením tempa rastu ich nového dlhu.
Podobne optimistické vyhlásenia má aj žilinská krajská samospráva. Napríklad jej nemocnica v Liptovskom Mikuláši vraj dosahovala vlani ku koncu augusta polmiliónový zisk.

Dotknuté nemocnice sú príspevkovými organizáciami štátu či kraja. Ich účtovníctvo nepodlieha žiadnej nezávislej kontrole, externému auditu, ani prísnejším pravidlám, platným pri obchodných spoločnostiach. Vykazované dáta sú reportované do NCZI, ale ani cez infozákon sa k nim verejnosť nedostane.

Odhadnúť tempo rastu dlhu sa dá z druhej strany – zo strany dodávateľov, ktorým nemocnice dlžia peniaze za dodané tovary a služby. Napríklad dodávatelia zdravotníckych pomôcok združení v SK MED reportujú, že ich pohľadávky voči nemocniciam rastú tempom vyše dva milióny eur mesačne. Už viac ako rok a pol, pričom podobným tempom rástli aj pred posledným oddlžením.

Pohľadávky Sociálnej poisťovne voči nemocniciam stúpajú každý mesiac o 3 až 3,5 milióna eur. Spoľahlivo, predvídateľne. Údajne zisková „žilinská“ Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši neplatí za zamestnancov odvody a len za tento rok narastie jej záväzok o viac ako milión eur. Jej aktuálny dlh Sociálnej poisťovni ku koncu minulého roku je 2 951 202,65 eura.

Ani ďalšie dve nemocnice Žilinského kraja na tom nie sú lepšie. Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca dlhuje Sociálnej poisťovni 1 04´67 400,49 eura a Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého Dolný Kubín 2 228 822,45 eura. Vraj hospodária pozitívne...

A to už nespomíname chronickú rekordmanku, Univerzitnú nemocnicu Bratislava, s jej aktuálnym astronomickým dlhom len Sociálnej poisťovni 37 040 505,79 eura... Vraj sa tempo rastu dlhu spomaľuje...

Situácia v štátnych a v krajských nemocniciach je teda možno horšia, než sa politici snažia priznať. Na ministerstve financií kalkulujú s dlhom nemocníc ku koncu roka vo výške 330 miliónov eur. Takmer v takej istej výške bolo zdravotníctvo len pred dvoma rokmi oddlžované.
Januárom odštartovala tretia etapa zvyšovania lekárskych nemocničných platov, realitou je štvorpercentná sadzba poistného za poistencov štátu...

Čo sa to teda akože zlepšuje?
Sekcia: Blogy Autor: MUDr. Tomáš Szalay, Health Policy Institute
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1154