Zdravotnícke noviny

Blogy

Bude horšie ako vlani

13. január 2014 - Finančnej kondícii nemocníc reálny výpadok zdrojov, vyplývajúci zo schváleného rozpočtu, v tomto roku určite nepomôže.

Keď k tomu pridáme zvýšenie miezd, rok 2014 bude pre zdravotníctvo oveľa ťažší ako minulý.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská takmer dva roky tvrdí, že pripravuje súhrn opatrení, ktorým zastaví zadlžovanie štátnych nemocníc, ale zatiaľ žiadne nepredstavila. Ani centrálne obstarávanie, ani pokračovanie eHealth, či iné nástroje.

To je tikajúca bomba a asi aj preto sa nezarátala strata v zdravotníctve do štátneho rozpočtu na tento rok. V sektore sa nerobia systémové zmeny.

Veľké štátne nemocnice neprešli reštrukturalizáciou a transformácia na akciové spoločnosti, ktorú sme chceli urobiť ako prvý krok k zastaveniu ich zadlžovania a ktorým by sa nastavili prísnejšie finančné podmienky alebo mantinely, neprešla.

Zdravotnícke zariadenia tvoria dlh a budú ho tvoriť aj ďalej. Čakacie lehoty pre pacientov sa predlžujú, pacienti nedostávajú to, na čo majú podľa ústavy nárok a vytvára sa priestor na neformálne platby. To ďalej zhoršuje vnímanie a spokojnosť občanov so zdravotnými službami.

Sekcia: Blogy Autor: MUDr. Ivan Uhliarik (KDH), exminister zdravotníctva
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 1130