23.09.2021, 11:00

Kto zodpovedá za vedenie zdravotnej dokumentácie, ambulancia alebo lekár?

Zákaz sprístupniť dokumentáciu blízkym osobám pacienta zvyšuje byrokratickú záťaž všeobecných lekárov.

Kto zodpovedá za vedenie zdravotnej dokumentácie, ambulancia alebo lekár?
Zdroj: Pavel Danilyuk Pexels

Nesprávne vedenie zdravotnej dokumentácie sa lekárom môže vypomstiť, upozornil JUDr. Ivan Humeník, PhD., z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS vo webinári venovanom povinnostiam lekárom pri vedení zdravotnej dokumentácie.

Pripomenul novú kompetenciu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý od 1. mája 2021 pri zistení nedostatkov vo vedení zdravotnej dokumentácie v rámci dohľadu môže poskytovateľovi priamo uložiť sankciu až do výšky takmer 10-tisíc eur.

Nesprávne vedenie zdravotnej dokumentácie býva podľa slov I. Humeníka častým zistením úradu pre dohľad v konaniach.

„Správne vedenie zdravotnej dokumentácie má v mnohých prípadoch priamy kontext na posudzovanie správneho poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Je to jedna z primárnych otázok, ktoré sa riešia v konaniach o náhrade škody. Preto tejto téme treba prikladať v praxi patričnú pozornosť a preto je v rámci denných procesov v ambulanciách a nemocniciach podstatný správny zápis v takom rozsahu, ako ho požadujú právne predpisy,“ vysvetlil JUDr. Humeník.

Zodpovednosť

Zákon č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti ako jeden z kľúčových predpisov. Častou otázkou z praxe je, kto zodpovedá za vedenie zdravotnej dokumentácie – ambulancia, nemocnica alebo lekár? JUDr. Humeník vysvetľuje, že v tejto otázke je legislatíva nejasná.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.