16.09.2021, 15:51

Vakcíny proti Covid-19 účinkujú rýchlo

Protilátky po prekonaní ochorenia si v prípade asymptomatického priebehu vybudovalo iba 11 percent ľudí.

Vakcíny proti Covid-19 účinkujú rýchlo
Zdroj: Reuters

Z dostupných údajov a zo skúseností zo zahraničia vyplýva, že vrchol tretej vlny pandémie príde na prelome septembra a októbra alebo začiatkom októbra. ​Povedal to v relácii rádia Expres minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Podľa ministra v najbližších dňoch môžeme očakávať prudký nárast prípadov nákazy, po ktorých však príde strmý pokles.

„Stále sa však musí zohľadňovať preočkovanosť populácie,“ dodal minister. S tým, že situácia by bola výrazne odlišná, ak by bola miera zaočkovanosti na Slovensku vyššia.

To, že očkovanie naozaj funguje, potvrdzuje aj spoločnosť Unilabs so svojou štúdiou, v ktorej analyzovala testy na protilátky takmer 3 000 ľuďom.

Delta variant je taký nákazlivý, že ho s najväčšou pravdepodobnosťou dostanú všetci, ktorí nemajú protilátky proti koronavírusu. A tie môžu mať tí, ktorí Covid-19 už prekonali, alebo sú zaočkovaní. Podľa generálneho riaditeľa Unilabs Slovenska Petra Lednického každá vakcína poskytla očkovanému robustnú protilátkovú odpoveď.

„Vakcíny fungujú naozaj pomerne rýchlo, pretože protilátková odpoveď bola dostatočne robustná už po prvej dávke. Z toho je jednoznačný aj záver, že stále je čas sa nechať zaočkovať,“ apeloval Lednický.

Štúdia

Výskum sa realizoval v dvoch fázach. Prvá pozostávala z merania postvakcinačných protilátok po očkovaní u zamestnancov, účastníkov prieskumu a klientov spoločnosti.

Druhá fáza sa týkala sociologického prieskumu. Išlo o dotazník realizovaný v spolupráci s agentúrou AKO zameraný na ľudí, ktorí mali dve dávky vakcín.

„Hľadali sa všetky možné spôsoby, akým sa preosievali ľudia, bola

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.