14.07.2021, 11:00

Počty vykonaných pankolonoskopií v roku 2020 klesli vo všetkých kategóriách

Nedostatky vo vykazovaní kolonoskopických vyšetrení by malo odstrániť označovanie špecifickými kódmi.

Počty vykonaných pankolonoskopií v roku 2020 klesli vo všetkých kategóriách
Zdroj: Dreamstime

Do roku 2012 sa na Slovensku vykonávali kolonoskopické vyšetrenia hlavne na gastroenterologických pracoviskách štátnych i neštátnych. Podľa európskych gajdlajnov z roku 2010 by sa mali kolonoskopie, ktorých cieľom je odhalenie premalígnych a malígnych lézií u poistencov s bežným rizikom, t. j. od 50 do 75 rokov, alebo tam, kde je predpoklad familiárnych príčin spomínaných lézií v hrubom čreve bez rozdielu veku, vykonávať lekármi a pracoviskami, ktoré spĺňajú podmienky najvyššej možnej kvality.

Hlavným motívom bol fakt, že ak už má ísť poistenec na invazívne, a teda potenciálne rizikové vyšetrenie „iba preto“, že mu vyšiel pozitívny TOKS, alebo preto, že dosiahol vek, v ktorom je riziko výskytu kolorektálneho karcinómu vysoké a on sa pritom cíti úplne zdravý, je povinnosťou zdravotného systému zabezpečiť týmto ľuďom vyšetrenia na najkvalitnejších pracoviskách, kde je prípadné riziko kolonoskopického vyšetrenia minimalizované.

Certifikované pracoviská

V roku 2012 sme na Slovensku spustili na pôde Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti certifikačný systém, ktorý bol schválený ministerstvom zdravotníctva a zdravotníckymi poisťovňami. Tento program vychádzal

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.