18.06.2021, 08:30

Schvaľovanie liečby sa urýchli. Všetky zdravotné poisťovne by mali čoskoro prejsť na elektronický systém

  • Existujú odlišnosti v procese schvaľovania liekov, ktorých úhrada je viazaná na predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne. To potvrdilo aj ministerstvo zdravotníctva.
  • V súčasnosti elektronický systém schvaľovacieho procesu má na Slovensku zatiaľ iba zdravotná poisťovňa Dôvera.
  • Podľa ministerstva zdravotné poisťovne majú snahu maximalizovať elektronickú komunikáciu s jednotlivými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Schvaľovanie liečby sa urýchli. Všetky zdravotné poisťovne by mali čoskoro prejsť na elektronický systém
Zdroj: Pixabay

Prečo schvaľovanie liekov na výnimku trvá aj 30 dní? Otázka, ktorú dostávajú lekári, zdravotné poisťovne aj ministerstvo zdravotníctva. Po podaní žiadosti do zdravotnej poisťovne lekár čaká niekoľko dní na odpoveď. Skúseností sú rôzne. A aj medzi poisťovňami. Odborníci sa zhodujú, že celému procesu by pomohla elektronizácia.

Na konferencii Onkológia na Slovensku, realita vs. očakávania 2021 uviedol generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, že lehota žiadostí, ktoré sú posielané elektronicky, je 8 pracovných dní. A lehota žiadostí, ktoré sú posielané poštou, poisťovňa garantuje 13 dní. Dodal, že často sa stretávajú s tým, že trvá aj viac ako týždeň, kým vôbec príde pošta.

Podľa Kultana elektronizácia znamená urýchlenie tohto procesu. „Približne 70 a viac percent prebieha elektronicky. Veríme, že aj ten zvyšok bude prebiehať elektronicky. Skrátenie času podľa mňa je relevantné a najväčšie problémy sú, keď žiadosť blúdi poštou najskôr v rámci nemocnice a potom do poisťovne,“ objasnil M. Kultan.

Riaditeľka odboru schvaľovacích činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) PharmDr. Ľudmila Kraus na spomínanej konferencii dodala, že dni sa ešte predlžujú o čas, keď je žiadosť potrebné doplniť. „Teraz skôr pristupujeme k priamemu kontaktu s poskytovateľom, aby sme proces mohli urýchľovať, ale niektoré veci nedokážeme urýchliť,“ podotkla Ľ. Kraus z Vš

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.